Ceny żywności w Rosji mogą się wydać wysokie, jeżeli kupujemy w sklepach spożywczych i supermarketach. Miejscowi zaopatrują się w nią na rynkach i straganach, gdzie można dostać świeże, tanie produkty. Nie nadają się one do długiego przechowywania, ponieważ nie zawierają środków konserwujących.
Najdroższą ulicą handlową w kraju jest Tverskaya Ulica w Moskwie, osiągająca w skali roku astronomiczne obroty. Na południe od niej rozciągają się ekskluzywne butiki takich marek jak Bulgari, Tiffany, Armani, Prada czy Bentley. Natomiast tanie pamiątki można kupić na Izmaylovskim Rynku, noszącym przydomek pułapki turystycznej, każdy znajdzie tutaj coś na własna kieszeń. Między innymi drewniane i ceramiczne drobiazgi, wspaniałe przykłady rzemiosła artystycznego, instrumenty muzyczne, używane aparaty fotograficzne, słynne futrzane czapki - szuby, tradycyjne, zdobione haftami rosyjskie koszule - rubachy. Nie brakuje figurek Lenina czy podkoszulków z planem moskiewskiego metra.
Najnowszym centrum handlowym w stolicy jest Evropeiskiy ze sklepami międzynarodowych firm (Levis, Calvin Klein i inne), kinami, restauracjami, supermarketami itp.
Na prawo od Placu Czerwonego rozciąga się GUM z bardzo drogimi butikami, tutejsze towary charakteryzują się wyjątkowo wysoką jakością. Podobnie w olbrzymim centrum Gorod, na początku Riazańskiego Prospektu. Klientom oferuje się tutaj wszystko - od jedzenia po jazdę na łyżwach.
Najchętniej przywożonymi z Rosji pamiątkami są matrioszki, malowane zabawki posiadające kilka, nakładających się na siebie warstw. Bardzo atrakcyjne palech to czarne, lakierowane, drewniane szkatułki ozdobione kolorowymi, baśniowymi motywami, stylizowanymi kwiatami i roślinami. Charakterystyczna rosyjska porcelana, gżel, malowana jest na kobaltowo. Drewniane naczynia chochłoma, zdobione tradycyjnymi motywami ludowymi, występują w kolorach czarnym, złotym i czerwonym.
Z Rosji chętnie przywozi się także wszelkiego rodzaju reprodukcje ikon, jak i oryginalne przykłady tej sztuki. W sklepach Sofrino znajdziemy największy wybór pocztówek, znaczków czy papierowych ikonek naklejonych na drewno i innych przedmiotów cerkiewnych. Podobnie w małych budkach nieopodal świątyń. Wyjątkowo piękne są drewniane, prawosławne krzyże, często malowane lub zdobione srebrem.
W Kaliningradzie można kupić wyroby z bursztynu, stare zdjęcia i widokówki. Na Centralnym Rynku i na wielu tutejszych bazarach można dostać wszystko w bardzo niskich cenach. Część sprzedawców pochodzi aż z Kaukazu i przywozi ze sobą egzotyczne przyprawy i owoce a także przedmioty z dawnego, radzieckiego demobilu. Rosjanie sprzedają hitlerowskie hełmy, naszywki z niemieckich mundurów, same mundury i inne pamiątki z czasów II Wojny Światowej lub współczesne kurtki wojskowe, bagnety, pasy. Oficjalny wywóz antyków i staroci jest zabroniony, dlatego powinniśmy zasięgnąć informacji na temat kupowanych przedmiotów.