[Not a valid template]Ceny towarów, potraw w restauracjach i usług pozostają na średnim poziomie, w porównaniu do innych krajów turystycznych są nawet niższe.
Obowiązująca waluta to peso, 1 peso = 100 centavo. Najlepiej wziąć ze sobą dolary lub EURO, które bez problemu wymienimy w bankach i kantorach (casa de cambio) a także płacić w większości restauracji i hotelach. Akceptowane są najpopularniejsze karty kredytowe jak Visa, Master Card, Maestro itp. Wymiana waluty jest opłacalna, w wielu miejscach możemy płacić dolarami, ale wtedy przepłacamy. Banki są czynne od poniedziałku do piątku, od 8 30 do 15 00 lub 17 00. Z bankomatów bezpiecznie jest korzystać tylko w strefie turystycznej.
W restauracjach dopisuje się najczęściej napiwek do rachunku (10%).
Do najpopularniejszych pamiątek przywożonych z Dominikany należą mahoniowe figurki i maski, przypominające o afrykańskich korzeniach miejscowej kultury. Klasycznym upominkiem są produkowane seryjnie lalki lima, kolorowe figurki kobiece w stroju kreolskim.
Bardziej wybrednym można polecić ceramikę wytwarzaną według tradycji Indian Taino. Specjalizują się w nich artyści należący do Ceramica Taina Hermanos Guillen.
Miejscowi malarze stworzyli oryginalny styl haitański, czerpiąc inspirację z prac Rousseau i Gauguina (spędził jakiś czas na pobliskiej Martynice). Najczęstszym tematem są krajobrazy tutejszej wsi, jej tradycje i dwuwymiarowe postacie ludzkie. Oprócz wartościowych, oryginalnych prac rynek zalewają krzykliwe prace produkowane seryjnie dla turystów.
W górach północno-zachodniej części wyspy wydobywany jest bursztyn – skamieniała żywica drzew z zatopionymi w nich owadami. Występuje w wielu kolorach, od bardzo ciemnego, przez niebieskawy do jasno-złocistego. W Puerto Plata założono Muzeum Bursztynu.
Wyjątkową pamiątką z Dominikany jest biżuteria z bursztynu lub błękitnego turkusu larimar. Pierścionki merengue wytwarzane przez firmę Harrison maja małe, ruchome karuzele z diamentów i kamieni szlachetnych, podwójne można obracać na palcu.
Ze steatytu artyści wyrabiają figurki ryb, słoni i innych zwierząt, innym popularnym materiałem są liście palmy kokosowej, z której wyplata się kapelusze, torby i wiele innych.
Z kraju nie wolno wywozić pod żadną postacią czarnych koralowców, stalaktytów i stalagmitów, dużych muszli, preparowanych ryb, wyrobów ze skór krokodyli, skorup żółwi.
Smakoszom rumu można polecić znakomity Barcelo Imperial lub tradycyjny Brugal, butelka tego aromatycznego, złocistego trunku będzie wspaniałą pamiątką z Dominikany. Znakomity smak zawdzięczają miejscowej trzcinie cukrowej, z której wyrabiana jest melasa.
Na wyspie produkuje się także wyjątkowe cygara.
Przykładowe ceny:
kurs taksówką w obrębie miasta (cenę warto uzgodnić na początku): 100 do 150 pesos
obiad w restauracji – 6 do 10 USD
chleb – 40 pesos
1 l mleka – 35 pesos
1 l wody mineralnej – 1 EURO
kawa – 1,2 EURO
piwo „Presidente” (1l) – 100 pesos
butelka rumu (0,7 l) – 200 pesos