Chorwacja ceny i zakupy

Walutą w Chorwacji jest kuna‭ (‬HRK‭)‬,‭ ‬jednak większości transakcji możemy dokonać także w EURO.‭ ‬W ośrodkach turystycznych znajdziemy kantory oraz banki‭ (‬przy każdym większym hotelu‭) ‬otwarte od‭ ‬8‭ ‬00‭ ‬do‭ ‬19‭ ‬00.
Nie powinniśmy mieć także problemów z płatnościami kartami VISA,‭ ‬American EXpress,‭ ‬EuroCard,‭ ‬MasterCard,‭ ‬Dinners Club.‭ ‬Pieniądze można wypłacić z licznych bankomatów.

W miejscach uczęszczanych przez turystów sklepy otwarte są do późnych godzin nocnych,‭ ‬także w sobotę i niedzielę.‭ ‬Przyjezdni jednak najchętniej robią zakupy na kolorowych,‭ ‬miejscowych targowiskach,‭ ‬które można znaleźć w każdym mieście i miasteczku.

Kupimy tutaj aromatyczne,‭ ‬świeże owoce i warzywa a także miejscowe pamiątki‭ ‬-‭ ‬ręcznie tkane dywaniki i kolorowe kapy,‭ ‬haftowane serwetki i obrusy,‭ ‬oryginalną ceramikę,‭ ‬skórzane torebki,‭ ‬biżuterię.‭ ‬Charakterystyczne są broszki w kształcie głowy w turbanie,‭ ‬przypinane do łańcuszka.‭ ‬Także jedwabne krawaty,‭ ‬figurki,‭ ‬kamienne płytki z napisami w najstarszym języku Słowian,‭ ‬głagolicy lub motywem chorwackiej plecionki,‭ ‬pletenicy.‭ ‬Lalki w chorwackich strojach ludowych,‭ ‬flagi kraju w formie breloczków czy spinek do włosów,‭ ‬rozmaite muszle.‭

Z produktów spożywczych bardzo popularna jest wspaniała oliwa z oliwek,‭ ‬wódka rakija robiona ze śliwek,‭ ‬winogron ale także innych owoców sezonowych a także słodkie,‭ ‬suszone figi.‭ ‬Smakoszom poleca się likiery np.‭ ‬orzechowe,‭ ‬cytrynowe czy śliwkowe.

Można także kolekcjonować przedmioty z poszczególnych regionów kraju:‭ ‬rakiję z Istrii,‭ ‬piękne wyroby rękodzieła artystycznego i kamienne rzeźby ze wzorami czerpanymi ze sztuki starożytnego Rzymu w Puli,‭ ‬wizerunki delfinów i sępów na Ceres oraz pamiątki z karnawału w Rijece.
W Sinju polecane są oryginalne lalki Sinjskich Alkarów,‭ ‬elementy ich stroju ludowego lub zbroi.‭ ‬Na wyspie Pag znajdziemy słynne Paŝkie koronki,‭ ‬którymi zdobione są obrusy,‭ ‬pościel i inne.‭ ‬Z kolei na wyspie Brać wyroby z tutejszego kamienia,‭ ‬między innymi modele kamiennych domów.
Suszone kwiaty lawendy,‭ ‬zaszyte w ozdobnym,‭ ‬haftowanym woreczku będą nam przypominać swoim zapachem gorące lato w Chorwacji podczas długich zimowych wieczorów.

Ceny i zakupy:

1‭ ‬kg‭ ‬chleba‭ ‬-‭ ‬ok.‭ ‬6‭ ‬HRK‭
‬1‭ ‬l mleka‭ ‬-‭ ‬5‭ ‬HRK‭
‬jogurt‭ ‬-‭ ‬3‭ ‬-‭ ‬5‭ ‬HRK‭
‬masło‭ ‬-‭ ‬12‭ ‬HRK‭
‬10‭ ‬jajek‭ ‬-‭ ‬10‭ ‬HRK‭
‬kiełbasa‭ ‬1‭ ‬kg‭ ‬-‭ ‬40‭ ‬HRK‭
‬wędlina‭ ‬1‭ ‬kg‭ ‬-‭ ‬60‭ ‬-‭ ‬100‭ ‬HRK‭
‬pomidory,‭ ‬papryki‭ ‬1‭ ‬kg‭ ‬-‭ ‬od‭ ‬10‭ ‬do‭ ‬15‭ ‬HRK‭
‬1‭ ‬kg winogron‭ ‬-‭ ‬od‭ ‬5‭ ‬do‭ ‬10‭ ‬HRK‭
‬kawa‭ ‬100‭ ‬g‭ ‬-‭ ‬od‭ ‬5‭ ‬do‭ ‬7‭ ‬HRK‭
‬woda mineralna‭ ‬1,5‭ ‬l‭ ‬-‭ ‬od‭ ‬5‭ ‬do‭ ‬7‭ ‬HRK‭
‬piwo‭ ‬1/2‭ ‬l‭ ‬-‭ ‬od‭ ‬3‭ ‬do‭ ‬5‭ ‬HRK‭
‬butelka wina‭ ‬1‭ ‬l‭ ‬-‭ ‬od‭ ‬10‭ ‬do‭ ‬20‭ ‬HRK

Chorwacja - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Chorwacja

Galeria
Chorwacja
Hotele
Chorwacja

Kuchnia
Chorwacja

Chorwacja
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Chorwacja Pogoda
Chorwacja
Chorwacja
Poradnik
Chorwacja
Warto
zobaczyć
Chorwacja
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Dominikana pogoda Cypr Pogoda Francja pogoda Słowacja pogoda Tunezja pogoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *