[Not a valid template]Ceny większości produktów są nieco wyższe niż w Polsce, chociaż nieznacznie. Najdroższym miastem jest Ryga, reszta kraju pozostaje mniej więcej na poziomie Polski.
Dużo zależy od kursu łotewskiej waluty – Łat (LVL), która obecnie stoi dosyć wysoko, około 6,5 złotego. Bardziej opłaca się kupić łotewską walutę w Polsce i zabrać ze sobą, niż wymieniać złotówki lub EURO na miejscu. Kantory są dostępne praktycznie na każdym kroku, część banków nie pobiera dużej prowizji za wymianę. Znajdziemy sporo bankomatów obsługujących karty Visa, EuroCard i MasterCards.
Warto zainteresować się piękną biżuterię z bursztynu, która jest tutaj wyjątkowo tania, do najpopularniejszych należą kolczyki, bransoletki, pierścionki czy breloczki do kluczy.
Turyści chętnie kupują koszulki, czapki, kapelusze i inne pamiątki z flagą Łotwy, a także kubki do kawy i herbaty. Na starym mieście w Rydze stoją stragany z oryginalnymi wyrobami rzemiosła artystycznego, znajdziemy tu wełniane swetry, skarpety, lniane obrusy, wyroby ze skóry, świece z wosku pszczelego, pachnące mydła robione w domu, drewniane zabawki i wiele innych.
W Rydze mieszka wielu Rosjan, są tutaj rosyjskie bazary, na których można kupić praktycznie wszystko, dużą popularnością cieszą się bajecznie kolorowe matrioszki w różnych rozmiarach.
Międzynarodową sławą cieszy się także czarny balsam ryski, skomponowany z ogromnej liczby składników. W 1762 r. aptekarz z Rygi, Abraham Kuntz wynalazł nalewkę przyrządzaną na 50 ziołach, którą przepisywał na dreszcze, ostre bóle brzucha, zębów i głowy, odmrożenia i wiele innych. Receptura została starannie zapisana i przechowywana, dzięki temu w 1860 r. balsam zdobył pierwszy złoty medal na targach międzynarodowych, od tej pory nagrody dosłownie się sypały. Obecnie dodawany jest do kawy, herbaty i drinków (z ryskim szampanem lub sokiem z czarnej porzeczki).
O składzie trunku krążą legendy, podobno jest tam balsam peruwiański, miód, ziele arniki, mięta, piołun, korzeń tataraku, kora dębu, korzeń kozłka lekarskiego, kwiaty lipy, pączki brzozy, imbir, malina, gałka muszkatołowa, leśne jagody, skórka pomarańczowa i wiele, wiele innych.
Łotwa produkuje także wspaniałe sery i czekoladę, chętnie kupowane przez turystów.
Przykładowe ceny:
1,5 l woda mineralna – 0,40 LVL
2 l Coca -Cola – 1,10 LVL
1 l mleka – 0,30 LVL
zapałki – 0,02 LVL
kwas chlebowy (1,5 l) – 0,4 – 1 LVL
bochenek chleba – od 0,2 LVL
musztarda – od 0,25 LVL
0,5 kg cukru – od 0,35 LVL
drożdżówki – od 0,10 LVL
czekolada Laima – od 0,5 LVL
1 kg banany – 2 LVL
1 kg ogórki – 1 LVL
1 kg pomidory – 1 LVL
1 kg rzodkiewki – 1,9 LVL
1 kg parówki – od 0,9 LVL
1 kg boczek – od 1,2 LVL
1 kg wędliny – od 1 LVL
piwo w sklepie – około 0,5 LVL
piwo w pubie- od 1 LVL
butelka wina – 1,50 LVL
0,7 l whisky – 7,70 LVL
0,50 brandy – 4,50 LVL
obiad – 2,50 do 6 LVL
pocztówka – od 0,2 LVL
znaczek do Polski – 0,36 LVL
toalety – od 0,1 LVL