Egipt Dolina Królów

[Not a valid template]Biban el-Muluk znaczy po arabsku Brama Królów, co odnosi się do licznych wejść do grobów w zboczach otaczających dolinę skał.

Jej zachodnia odnoga nazywana Doliną Zachodnią lub Doliną Małp jest miejscem pochówku Amenhotepa III i Ai.

Nad Dolina Królów wznosi się wzgórze El-Gurn, znane jako Szczyt Tebański, do złudzenia przypominający kształtem piramidę. Prawdopodobnie to właśnie jego obecność sprawiła, że pierwsi władcy XVIII dynastii wybrali tą odległą, wypaloną pustynnym słońcem dolinę jako miejsce ostatecznego spoczynku. Niedostępny obszar łatwo było także pilnować przed rabusiami grobów, prawdziwą plagą Egiptu już w zamierzchłej przeszłości.

Przypuszczalnie pierwszym pochowanym tutaj władcą był założyciel XVIII dynastii, Ahmose, jednak jego grobu do dziś nie znaleziono. Z cała pewnością można powiedzieć że najstarszy odkryty w dolinie grobowiec należy do Totmesa I.

Miejsce pod budowę grobowca faraona było wybierane na początku jego panowania. Architekci przygotowywali projekt a robotnicy, około 60 osób, mieszkający w pobliskiej wiosce Deir el-Medina, przystępowali do pracy, trwającej przez całe życie króla. Mogło to być kilka miesięcy a nawet kilkadziesiąt lat. Dolina królów była miejscem pochówków XVIII, XIX i XX dynastii aż do czasów Ramzesa XI.

Droga wiodąca dziś przez Dolinę, jest tą samą, która transportowano królewskie sarkofagi do miejsca ostatecznego spoczynku. Groby nie zostały ukryte, ich fasady były widoczne a strażnicy nekropolii obchodzili je, sprawdzając czy pieczęcie nie zostały naruszone a drogi do Doliny bezpieczne.

Nie uchroniło to jednak grobowców przed rabunkiem, w czasach XXI dynastii kapłani musieli przenieść ciała wielu faraonów, w tym Ramzesa II do sławnej skrytki w Deir el-Bahari. Dolina królów popadła w zapomnienie na wiele stuleci do czasów ptolomejskich, kiedy zaczęli ją odwiedzać przybysze z Grecji i Rzymu.

Archeolodzy odkryli tu w sumie 63 grobowce oraz 23 rozpoczęte i nie dokończone budowle. Najbardziej sensacyjnym odkryciem było znalezienie grobowca młodziutkiego władcy, Tutanchamona, dokonane w listopadzie 1922 r. przez Brytyjczyka, Howarda Cartera. Po raz pierwszy udało się odnaleźć miejsce pochówki z pełnym wyposażeniem, który olśniewał swoich pięknem oraz przepychem złota i innych, szlachetnych materiałów.

[Not a valid template]Do najbardziej znanych grobowców w Dolinie Królów należą także groby Seti I, Amenhotepa II, Ramzesa I, IV, V i VI oraz grobowiec Merenptaha z płaskorzeźbami Izydy i Neftydy.

Z pomocą podziemnych korytarzy Dolina Królów łączy się z pobliską Doliną Królowych (Ta-set-neferu czyli Miejscem Dzieci Królewskich) i grobowcami Dostojników.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *