[Not a valid template]Kuchnia cypryjska łączy w sobie wpływy greckie, tureckie i brytyjskie. Jedzenie jest ważnym elementem życia towarzyskiego, okazją do spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.
Mieszkańcy wyspy jedzą niewielkie śniadanie i skromny lunch w ciągu dnia aby wieczorem zasiąść do prawdziwej uczty, złożonej z wielu smakowitych dań i znakomitego wina.
Na południu przed głównymi daniami na stół trafiają przekąski – meze, które mają zaostrzyć apetyt, znakomicie pasują także do różnego typu alkoholi. Najczęściej są to tzatzinki, oliwki i gęsty dip z wędzonej ikry dorsza czyli taramasalata (w jego skład wchodzi także miąższ chleba, czosnek i sok z cytryny), suszone kozie mięso, żółty ser kaskavalli, sałatka z buraczków, czosnku i mielonych orzechów.
Inne smakowite przystawki to pasta z bakłażanów i czerwonej soczewicy, małe pierożki z nadzieniem ze szpinaku i sera feta, zwane spanakopita, gołąbki zawijane w liście winogron z nadzieniem z ryżu i jagnięciny – yalanci doma, przepyszne, wędzone kiełbaski loukanika czy ser halloumi grilowany z miodem i sezamem.
Mięso podawane jako danie główne jest grilowane w specjalnie do tego celu wybudowanym piecu, zwanym kleftikos. Wcześniej jest marynowane z dodatkiem licznych aromatycznych ziół, głównie kolendry i kozieradki, świetnie pasujących do kurczaka, jagnięciny i wieprzowiny. Mięso je się z przepysznym, miejscowym chlebem lub ziemniakami w rozmaitej postaci (frytki sprowadzili na wyspę Brytyjczycy).
Ogromną popularnością cieszą się potrawy z tradycyjnego, cienkiego ciasta filo, z którego przyrządzane są potrawy pikantne lub słodkie. W czasie Wielkiego Postu podaje się kolokopittę czyli paszteciki z ciasta filo nadziewane dynią, gotowaną pszenicą i rodzynkami, spanokopitę czy tahinopitę z pastą z ziaren sezamu.
Do potraw tradycyjnych na Cyprze należy kleftiko, mięso pieczone w specjalnych piecach. Popularna jest także suvla, baranina z rożna, podawana z ziemniakami i sałatką, suvlaki – szaszłyki zawinięte w ciasto podpłomykowe, polane smakowitym sosem, musaka czyli zapiekanka z mielonego mięsa, bakłażanów, ziemniaków i sosu beszamelowego czy też stiffado, gulasz wołowy duszony w czerwonym winie.
Typowy dla Cypru jest ser halloumi, wytwarzany z mleka owczego i koziego. Może być grillowany, smażony, podawany na świeżo z plastrami melona lub jako dodatek do sałatek. Do najsmaczniejszych należy połączenie sera halloumi z papryką, czerwoną cebulą, oliwkami, pomidorami i ogórkami, przyprawione znakomitą, miejscową oliwą.
Nad morzem kuchnia zdominowana jest przez dania rybne. Klopsiki rybne doprawiane są koperkiem i skórką cytryny, zjemy także znakomite smażone krewetki, langustynki i maridhes podawane z oliwkami, chlebem i sałatkami.
Na deser dostaniemy świeże owoce – słodkie arbuzy i aromatyczne melony oraz ciasteczka baklawa z cienkiego ciasta filo nadziewane orzechami, pistacjami, serem, nasączone alkoholem ciasta kokosowe i orzechowe.
Małe mleczarnie wyrabiają niesamowite lody na sposób turecki lub włoski.
Jako deser podaje się także naleśniki z różnymi rodzajami słodkiego nadzienia oraz kandyzowane owoce.
Klimat i ziemia na wyspie są wręcz wymarzone dla winorośli, stąd wina cypryjskie należą do jednych z najlepszych. Przemysł winiarski zmonopolizowały cztery koncerny – KEO, ETKO, LOEL i SODAP.
We wsiach w Troodhos miejscowe wino beczkowe sprzedawane jest w litrowych i półlitrowych butelkach czy garncach, małe wytwórnie produkują wspaniałe gatunki Anassa, Ambelidha i Cava Rotaki oraz Salera ze wsi Omodhos.