[Not a valid template]Kuchnia austriacka ma wielonarodowy charakter dawnej monarchii austro-węgierskiej. Łączy w sobie wpływy niemieckie, włoskie, francuskie, czeskie i węgierskie.
O narodową potrawę, czyli sznycel po wiedeńsku, od lat trwają spory. Oryginalny przyrządzany jest z cielęciny, panierowanej w bułce tartej i usmażonej na maśle (podawany z plasterkiem cytryny).
Podrabiany, ze względu na cenę mięsa, robiony jest z wieprzowiny. Stosowanie nazewnictwa kontroluje Aufsichtsbehörde – prawdziwy sznycel nosi nazwę Wienerschnitzel, natomiast wieprzowy – Schnitzel Wiener art.
Bardzo ważne miejsce zajmują zupy, rozpoczynające główny posiłek, najczęściej podawany jest rosół ze szpinaku z kluskami czyli Markknödelsuppe oraz Frittatensuppe, esencjonalny wywar mięsny z przyprawami, podawany z usmażonymi i pokrojonymi w paski naleśnikami. Zupa czosnkowa czyli Knoblauchsuppe z dodatkiem bitej śmietany i szczypiorku.
Wymyślono wiele dodatków do zup, oprócz kluseczków i knedelków także makarony drobne lub wstążki.
Do drugiego dania podaje się ziemniaki w postaci frytek lub podsmażanych plastrów (Gerostete), a także tradycyjnie gotowane w wodzie.
Dużą popularnością cieszy się Bauernschmaus składający się z kilku gatunków mięsa (potrawa ta pochodzi z terenów wiejskich). Jego podstawę stanowi głównie wędzona i gotowana szynka, peklowana wieprzowina oraz parówki. Podawana z kiszoną kapustą z kminkiem oraz kluskami.
Stelzer, gotowana i zapiekana golonka, znakomicie smakuje z doskonałym, miejscowym piwem.
Leberknödelsuppe to smakowity rosół wołowy posypany świeżym majerankiem i zieloną natką pietruszki, serwowany z pulpetami z wątróbki.
Pod nazwą Tiroler Eierspeise najczęściej kryje się zapiekanka przyrządzana z ziemniaków w plastrach, jajek, sardeli, śmietany z zieloną natką pietruszki i czarnym pieprzem. Eierspeise to także gęsta jajecznica podawana na małej patelni.
Z kuchni węgierskiej pochodzi Rindgulasch, gulasz wołowy z ostrą, czerwoną papryką a także Gefullte Paprika, papryka faszerowana ryżem i mieloną wołowiną, polana sosem pomidorowym. Natomiast do tradycji niemieckich nawiązuje Erdäpfelgulasch, sałatka ziemniaczana podawana na ciepło, z parówkami.
Sałatka Eierschwammerl przyrządzana jest z jajek na twardo i marynowanych kurek. Natomiast do popularnego gulaszu z kurek, dodawana jest posiekana cebula, masło, śmietana i słodka papryka, a dla smaku czarny pieprz i ocet. Podstawą Heringsalad są śledzie i ziemniaki.
Smakowity Gefüllte Kalbsbrust to mostek cielęcy nadziewany farszem z mięsa i jarzyn.
Danie Tafelspitz przyrządzane jest z soczystych płatów wołowiny, gotowanej w wywarze z jarzyn. Może być podawane z różnymi sosami – tatarskim, chrzanowo – jabłkowym lub pomidorowym z podsmażanymi, tartymi ziemniakami.
Austriacka kuchnia słynie jednak przede wszystkim z deserów. Ciasto na tradycyjne strudle jest bardzo delikatne, zarabiane z mąki, jajek i odrobiny tłuszczu a następnie rozwałkowane bardzo cienko. Może być nadziewane malinami, jagodami lub innymi owocami.
Apfelstrudel powstaje z dodatkiem masy z jabłek i bitej śmietany, podawany na ciepło.
Palatschinken, przepyszne naleśniki z serem, owocami lub sosem czekoladowym, posypane jeszcze cukrem pudrem, zostały przejęte od Węgrów (podobne zjemy w Budapeszcie).
Linzentorte to migdałowe lub orzechowe ciasto z malinami lub dżemem morelowym – nadającym deserowi niepowtarzalnego smaku.
Sachertorte składa się głównie z pysznej, grubej polewy czekoladowej do której znakomicie pasuje warstwa kwaskowatego dżemu śliwkowego lub morelowego. Natomiast Mohr im Hemd przygotowywany jest z masy budyniowej, czekoladowo – orzechowej, oblanej gorącą czekoladą z dodatkiem bitej śmietany.
Jedna odpowiedź na „Austria Kuchnia”