[Not a valid template]Kuchnia turecka jest typowa dla basenu Morza Śródziemnego. Swój niepowtarzalny smak zawdzięcza używaniu tylko świeżych produktów, które trafiają do garnka wprost z targu lub morza.
Każdy region posiada indywidualną specyfikę, stąd możemy wyróżnić kuchnię wybrzeży Morza Marmara, wybrzeży Morza Egejskiego, centralnej Anatolii, południowo – wschodniej części kraju, wschodniej Anatolii i wybrzeża Morza Czarnego.
Wbrew obiegowej opinii wcale nie jest ostra, dania charakteryzują się harmonijnym smakiem a przyprawy i zioła używane są umiejętnie i z umiarem. Do ulubionych ziół należą natka pietruszki, koperek, mięta pieprzowa, kolendra, liście laurowe a z przypraw pieprz, ziele angielskie i suszona papryka.
Podstawowym mięsem jest baranina, najczęściej opiekana na ruszcie, podawana z gęstym sosem z dodatkiem drobno mielonych orzeszków piniowych lub migdałów.
Dania są gotowane, pieczone lub smażone w dobrej jakości oleju.
Spożywa się dużo pieczywa, tak do głównych posiłków jak i do przekąsem. Występują trzy rodzaje chleba, pulchny, pszenny ekmek, cienki pide i przypominający obwarzanki z sezamem simit.
Posiłek należy zacząć od rakii, tradycyjnej wódki, pitej dla poprawienia apetytu. Rakie robi się z soku winogronowego z dodatkiem aromatycznego anyżu. Następnie nadchodzą przystawki, czyli mezeler, najczęściej warzywa na zimno, klopsiki z mięsa siekanego w sosie, sałatki i pyszna, marynowana ryba.
Popularnym warzywem jest fasola, biała lub zielona, podawana z sosem pomidorowym, puree z bakłażana w lekko słonym sosie jogurtowym, imambayildi czyli duszone bakłażany z czosnkiem, cebulą i pomidorami. Natomiast kabak kizartmasi przygotowywany jest ze smażonych krążków cukinii z sosem jogurtowym, na zimno.
Na śniadanie jada się ser, zazwyczaj owczy beyaz peynir oraz żółty, owczy kasar, pomidory, oliwki, ogórki z chlebem, a jako dodatek masło, miód, dżem, popijane z herbatą. Natomiast zimą soczewicę, mięso i flaczki.
Kuchnia turecka posiada wiele wspaniałych zup jak Sebzeli Ezme Kirmizi Mercimek Çorbasi czyli krem z czerwonej soczewicy, warzyw i oczywiście przecieru pomidorowego, Yayla Çorbasi przygotowywana jest z ryżu, jogurtu, mąki pszennej, jajka z dodatkiem suszonej mięty. Najlepszy jogurt przygotowywana na płaskowyżach, stąd yayla w nazwie, oznaczająca płaskowyż.
Popularna jest także bezelye, pyszna zupa z zielonego groszku czy mercimek aorbasi przygotowana z soczewicy. Generalnie tureckie zupy można podzielić na warzywne, mięsne i rybne.
Ryby i owoce morza są szczególnie łatwo dostępne w Istambule. W zimie można zjeść tłuste ryby jak tasergal i makrela, przyrządza się je na rozmaite sposoby, najczęściej pieczone na grillu lub duszone w aromatycznym sosie. Hamsi pilavi jest potrawą pochodzącą znad Morza Czarnego, do jej przygotowania używa się sardeli i ryżu i podaje z różnymi dodatkami. Levrek pilakisi to gulasz z okonia morskiego, cebuli, kartofli i czosnku.
Ogromną popularnością cieszą się Karides güveç przypominające gulasz lub gęstą zupę krewetki z papryką, pomidorami posypane grupo tartym serem.
Kebab ma w Turcji ponad 200 rodzajów, zwykle jest to mielone mięso jagnięcia, barana lub kurczak, marynowane i grillowane na obracanym rożnie a potem pokrojony w cienkie plastry. Rodzajem kebaby jest kofta czyli kulki z mięsa mielonego.
Pilaw ma wiele odmian i wariacji, jego podstawą jest ryż podsmażony na oleju, oliwie lub maśle z dodatkiem warzyw i przypraw. Następnie ryż podlewany jest bulionem i gotowany z dodatkiem ostrych ziół. Do tak przygotowanej bazy można dodawać praktycznie wszystko, mięso baranie, ryby, warzywa, kurczaka z rodzynkami i orzeszkami pinii, cukinię z migdałami i orzechami. Przepisów jest niezliczona ilość.
Prostym ale niezwykle smacznym daniem jest kumpir, ugotowany lub upieczony ziemniak nadziewany kukurydzą, groszkiem, oliwkami, ogórkiem, serem, masłem i polany sosem.
Dolma są bardzo podobne do naszych gołąbków, oprócz Turcji znane także w Rosji, Iranie, na Kaukazie, Azji Środkowej i Południowej. Zamiast liści kapusty często używa się ugotowanych w rosole liści winogronowych.
Podstawą farszu są cukinia, bakłażan, pomidory i papryka, z dodatkiem mięsa lub bez niego. Mięsne podawane są na ciepło z gęstym sosem, bezmięsne przeważnie na zimno. jako wypełnienia używa się ryżu lub innych ziaren z dodatkiem cebuli, pietruszki, ziół i przypraw, do wegetariańskich dolma dodawana jest oliwa z oliwek, rodzynki, orzechy. Na wybrzeżu jako nadzienie mogą występować także makrele, kalmary i małże.
Jako desery jada się Asure z fasoli i bakalii, Frinda sutlac – pieczony pudding ryżowy, Istambuł jest sławny za sprawą swojej baklawy z ciasta półfrancuskiego przełożonego warstwami posiekanych orzechów lub migdałów, polanych miodem lub syropem. Tavuk gögsü kazandibi to mleczny deser z pokrojoną cieniutko piersią z kurczaka.
Do najpopularniejszych win należy Kavaklidere i Doluca, dosyć drogie jak na wino stołowe. Jako dodatek do obiadu można polecić Villa Doluca, Majestic i Merlot z Izmiru.