Rzeka Lena

Rzeka Lena

Rzeka Lena

Rzeka Lena jest jedną z największych rzek Azji osiąga 4400 km długości, jej powierzchnia dorzecza wynosi 2 490 000 km²; średni przepływ u ujścia 16 400 m³/s. Na wysokości 930 m ma swoje źródła w Górach Bajkalskich w pobliżu słynnego głębokiego Jeziora Bajkał. Uchodzi do Morza Łaptiewów tworząc deltę o około 150 ramionach i powierzchni ponad 40 tys. km².

Rzeka ta jest przez ponad pół roku pokryta lodem. Zamarza od października do czerwca w dolnym biegu zaś w górnym od listopada do maja. Wiosną podczas roztopów często tworzą się zatory lodowe. Rocznie niesie 12 milionów ton osadów.

Rzeka Lena jest w Syberii jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych. Jej Żeglowna rozciąga się od Ust’-Kut (port Osietrowo) do Kaczugu przy wysokich stanach wód. Jej główne dopływy to: Wiluj, Olokma, Ałdan oraz Witim.

Rybołówstwo jest tutaj dobrze rozwinięte znajdziemy takie gatunki ryb jak: okoń, lipień, szczupak, nelma, tajmień czy sielawa.

Główne miejscowości tej rzeki to: Jakuck, Żygałowo, Ust’-Kut, Olokmińsk, Kaczug, Leńsk, Sangar czy Pokrowsk.

Niewątpliwie główną atrakcją turystyczną będzie tutaj Skalna kraina, która od 2006 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Te fantazyjne kształty powstały pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Jej filary składają się m.in. z kambryjskich wapieni, łupków i dolomitów.

Niektóre połączone są ze sobą naturalnymi skalnymi mostami. Istnieje legenda wśród lokalnych mieszkańców iż wśród tych skał mieszka Duch Gór. Całokształt daje przepiękny krajobraz na tle rzeki Leny, gdzie przyjezdni chętnie zwiedzają te miejsca.

Zobacz również:
Najdłuższe rzeki świata
Największe jeziora świata
Morza i oceany

Rzeki - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Rzeki

Galeria
Rzeki
Hotele
Rzeki

Kuchnia
Rzeki

Rzeki
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Rzeki Pogoda
Rzeki
Rzeki
Poradnik
Rzeki
Warto
zobaczyć
Rzeki
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Rzeki Rzeka Jangcy Rzeki Ob-Irtysz Rzeka Amur Rzeka Huang He

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *