Leżący na Syberii, nad rzeką Ob wpadającą do Morza Karskiego, Nowosybirsk zamieszkiwany przez ponad 1,5 mln osób, jest trzecim co do wielkości po Moskwie i Petersburgu miastem Rosji.
Miasto rozciąga się na obu brzegach rzeki, połączonych licznymi mostami. Na prawym brzegu znajdziemy centrum i dzielnice historyczne, na lewym osiedla mieszkaniowe i fabryki.
Stolica obwodu nowosybirskiego jest także ogromnym ośrodkiem handlowym, naukowym i kulturalnym. Powstała w 1893 r. jako osada robotnicza na trasie nowo wybudowanej linii Kolei transsyberyjskiej. Dzięki położeniu na ważnym szlaku handlowym ośrodek rozwijał się bardzo szybko. W okresie stalinowskim zaczęła się mroczna część jego historii, kiedy w pobliżu miasta masowo budowano łagry.
Podczas II Wojny Światowej do Nowosybirska ewakuowano wiele zakładów przemysłowych z rejonów zajętych przez Niemców. Około 30 km na południe powstało ogromne centrum naukowe, Akademgorodok, będące obecnie jedną z dzielnic Nowosybirska. Kompleks zaczęto budować w 1958 r., powstało wówczas 20 instytutów, budynki mieszkalne oraz Uniwersytet Państwowy. Po rozpadzie ZSRR ośrodek przeżywał kryzys zahamowany dopiero po napływie prywatnych inwestycji, firm badawczych i produkujących oprogramowanie komputerowe. Dzisiaj z powodzeniem łączy się tutaj naukę i biznes.
Mieści się tutaj Muzeum archeologii i etnografii, Centralne sybirskie muzeum geologiczne, Historyczno - architektoniczne muzeum pod gołym niebem oraz Muzeum nauki i techniki.
Warto odwiedzić katolicką katedrę Przemienienia Pańskiego wybudowaną w latach 1992-97. W nowoczesnej architektonicznie budowli z czerwonej cegły, odbywają się msze w języku rosyjskim i polskim. Mniej więcej w tych samych latach powstała prawosławna cerkiew św. Serafima z Sarowa, zajmująca zaadaptowane pomieszczenia dawnego przedszkola.
Na starych pocztówkach można jeszcze podziwiać malowniczą, drewnianą cerkiew św. Proroka Daniela, z bogatym ikonostasem i wyposażeniem, wybudowana w 1898 r. W 1925 r. została zamknięta, wyposażenie skonfiskowano a budynek uległ zniszczeniu.
Dzisiaj dominuje architektura socrealistyczna, w okazałych budynkach mieszczą się teatry, opera, konserwatoria i galerie sztuki. Wspaniałą atrakcją jest unikatowa kolekcja ikon szkoły moskiewskiej i syberyjskiej.