Chorwacja Zagrzeb

Zagrzeb jest stolicą i największym miastem Chorwacji,‭ ‬zamieszkałym przez ponad‭ ‬1,2‭ ‬mln osób.‭ ‬Leży na północnym brzegu Sawy u podnóża pasma Medvednicy ciągnących się w Kotlinie Panońskiej.
W‭ ‬1094‭ ‬r.‭ ‬powstało tutaj biskupstwo z siedzibą władz kościelnych i katedra na Kaptolu.‭ ‬Stolicą nazywany jest od‭ ‬1557‭ ‬r.,‭ ‬tracąc później na znaczeniu na rzecz Varaždinu.‭ ‬Oficjalnie staje się centrum Chorwacji dopiero w XIX w.

Większość najważniejszych zabytków skupiona jest w centrum miasta,‭ ‬podzielonym na trzy dzielnice.‭ ‬Gradec i Kaptol tworzą Gornij Grad,‭ ‬czyli Górne Miasto.‭ ‬Poniżej położone jest Dolne Miasto,‭ ‬z nowoczesną architekturą,‭ ‬licznymi klubami nocnymi,‭ ‬dyskotekami i restauracjami.
Zwiedzanie można zacząć od wieży Lotrscak,‭ ‬zbudowanej w XIII w.‭ ‬na planie kwadratu.‭ ‬Niegdyś była częścią fortyfikacji,‭ ‬broniących południową bramę.‭ ‬Z jej okien można podziwiać wspaniałą panoramę miasta.‭ ‬Na wschód od wieży znajduje się barokowy kościół św.‭ ‬Katarzyny z lat‭ ‬1620-1632,‭ ‬wielokrotnie niszczony przez pożary i trzęsienia ziemi.‭ ‬Wewnątrz można podziwiać ołtarz z‭ ‬1762‭ ‬r.
Na pobliskim Jezuitskim targu na przełomie lipca i sierpnia odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny.‭

Najważniejszy punkt Grdecu to plac św.‭ ‬Marka z kościołem pod wezwaniem tego świętego.‭ ‬Dach XIII‭ ‬-‭ ‬wiecznej świątyni zdobi kolorowy dach z herbami Chorwacji i Zagrzebia,‭ ‬wykonany w‭ ‬1880‭ ‬r.‭ ‬W części wschodniej placu stoi Sabor,‭ ‬siedziba chorwackiego parlamentu wzniesiona w‭ ‬1910‭ ‬r.‭ ‬na miejscu barokowej budowli.‭ ‬Naprzeciw znajduje się Pałac Bana,‭ ‬siedziba prezydenta,‭ ‬obecnie wielka atrakcja turystyczna.‭ ‬Sąsiaduje z nim budynek Muzeum Historycznego Chorwacji i Muzeum Przyrodnicze.
Muzeum Miejskie mieści się przy ulicy Opatickiej‭ ‬20,‭ ‬w XVII‭ ‬-‭ ‬wiecznym klasztorze klarysek.‭ ‬Można tu oglądnąć średniowieczną makietę Gradeca.
Kamienna Brama pochodzi z XIII w.,‭ ‬zachowała się tu rzeźba córki złotnika Augusta,‭ ‬Dory,‭ ‬średniowiecznej bohaterki.‭ ‬Za bramą kończy się Gradec.

Po przekroczeniu potoku Medvescak,‭ ‬dotrzemy do najpopularniejszego deptaku w mieście,‭ ‬Tkalc.‭ ‬Idąc na lewo dotrzemy do targowiska Dolac,‭ ‬gdzie handluje się do południa.‭ ‬Nieopodal biegły niegdyś mury obronne,‭ ‬a pozostałe budynki pochodzą przeważnie z XVIII w.‭
Przy głównym placu dzielnicy Kaptol stoi Katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny,‭ ‬wybudowana w drugiej połowie XIII w.,‭ ‬na miejscu poprzedniej świątyni romańskiej.‭ ‬W pobliskim parku Ribnjak,‭ ‬założonym w XIX w.,‭ ‬możemy odpocząć po długiej wędrówce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *