Walutą Chorwacji jest kuna (Kn,HRK), podzielona na 100 lip. Równie popularną jednostką monetarną jest EURO, działające właściwie wymiennie z kuną, z tym że, drobniejsze transakcje, czy też wydawanie drobnej reszty odbywa się w kunach - większe w EURO.
Ceny hoteli, apartamentów, większości usług, dań w restauracjach podawana jest w EURO.
Z wymiana pieniędzy także nie ma problemu, mjenjalnica - czyli kantory oraz banki znajdują się we wszystkich większych miejscowościach turystycznych. Problem pojawia się przy wymianie kun na EURO, dlatego lepiej wydać je w czasie podróży (wymiana możliwa jest tylko w banku, po okazaniu dowodu zakupu kun).
Na wybrzeżu akceptowane są karty VISA, VISA Electron, MasterCard, EuroCard, Maestro, Dinners Club, American Express.
Aby wjechać do kraju własnym samochodem potrzebne jest ważne ubezpieczenie OC, dowód rejestracyjny, zwykłe prawo jazdy, nie jest natomiast wymagana zielona karta ani międzynarodowe prawo jazdy. W samochodzie powinien być trójkąt, gaśnica, linka holownicza i apteczka.
Drogi pozostają w dosyć dobrym stanie, w górach bywają bardzo wąskie i kręte. Oznakowanie może się wydawać nieco chaotyczne jednak łatwo odnaleźć właściwą drogę. Największe miasta połączone są wygodnymi autostradami, ograniczenia prędkości są tutaj powszechnie łamane.
Autostrady i drogi szybkiego ruchu są płatne ok. 12 zł za 100 km, także przed wjazdem do niektórych tuneli i mostów pobierane są opłaty. Nie możemy za nie płacić kartą, dlatego należy przygotować odliczoną gotówkę (przyjmowane jest EURO).
Najpopularniejsze trasy dojazdowe z Polski do Chorwacji prowadzą przez: Pragę, Czeskie Budziejowice, Linz, Salzburg, Villach do Lublany lub przez Cieszyn do Ołomuńca, następnie przez Brno, Graz, Maribor do Zagrzebia. Trzecia trasa prowadzi przez Barwinek, Koszyce, Miszkolc, Budapeszt, Varazdin do Zagrzebia.
W Austrii opłata za autostrady jest zryczałtowana, winieta na 10 dni to koszt 7,70 EURO. W Czechach również, winieta za tydzień będzie nas kosztować 220 koron (na Słowacji 4,90 EURO). Na terenie Słowenii roczna winieta kosztuje 55 EURO. Również na Węgrzech opłata za przejazd jest zryczałtowana (1530 forintów za 4 dni).
Chorwackie plaże są kamieniste, tylko w małych zatokach znajdziemy drobny żwir lub piasek. Przy niektórych hotelach sztucznie usypano piaszczyste plaże. Nie ma tutaj plaż prywatnych i wszystkie są powszechnie dostępne. Warto zabrać ze sobą składany materac plażowy, nie nadmuchiwany - inaczej możemy go przebić na ostrym kamieniu.
Plaże dla nudystów oznaczone są FKK, przy wejściu znajduje się budka, gdzie strażnik pilnuje zdejmowania ubrań i pobiera niewielką opłatę. Także poza tego typu plażami panie powszechnie opalają się bez górnej części stroju kąpielowego.