Chorwacja ceny i zakupy

Walutą w Chorwacji jest kuna‭ (‬HRK‭)‬,‭ ‬jednak większości transakcji możemy dokonać także w EURO.‭ ‬W ośrodkach turystycznych znajdziemy kantory oraz banki‭ (‬przy każdym większym hotelu‭) ‬otwarte od‭ ‬8‭ ‬00‭ ‬do‭ ‬19‭ ‬00.
Nie powinniśmy mieć także problemów z płatnościami kartami VISA,‭ ‬American EXpress,‭ ‬EuroCard,‭ ‬MasterCard,‭ ‬Dinners Club.‭ ‬Pieniądze można wypłacić z licznych bankomatów.

W miejscach uczęszczanych przez turystów sklepy otwarte są do późnych godzin nocnych,‭ ‬także w sobotę i niedzielę.‭ ‬Przyjezdni jednak najchętniej robią zakupy na kolorowych,‭ ‬miejscowych targowiskach,‭ ‬które można znaleźć w każdym mieście i miasteczku.

Kupimy tutaj aromatyczne,‭ ‬świeże owoce i warzywa a także miejscowe pamiątki‭ ‬-‭ ‬ręcznie tkane dywaniki i kolorowe kapy,‭ ‬haftowane serwetki i obrusy,‭ ‬oryginalną ceramikę,‭ ‬skórzane torebki,‭ ‬biżuterię.‭ ‬Charakterystyczne są broszki w kształcie głowy w turbanie,‭ ‬przypinane do łańcuszka.‭ ‬Także jedwabne krawaty,‭ ‬figurki,‭ ‬kamienne płytki z napisami w najstarszym języku Słowian,‭ ‬głagolicy lub motywem chorwackiej plecionki,‭ ‬pletenicy.‭ ‬Lalki w chorwackich strojach ludowych,‭ ‬flagi kraju w formie breloczków czy spinek do włosów,‭ ‬rozmaite muszle.‭

Z produktów spożywczych bardzo popularna jest wspaniała oliwa z oliwek,‭ ‬wódka rakija robiona ze śliwek,‭ ‬winogron ale także innych owoców sezonowych a także słodkie,‭ ‬suszone figi.‭ ‬Smakoszom poleca się likiery np.‭ ‬orzechowe,‭ ‬cytrynowe czy śliwkowe.

Można także kolekcjonować przedmioty z poszczególnych regionów kraju:‭ ‬rakiję z Istrii,‭ ‬piękne wyroby rękodzieła artystycznego i kamienne rzeźby ze wzorami czerpanymi ze sztuki starożytnego Rzymu w Puli,‭ ‬wizerunki delfinów i sępów na Ceres oraz pamiątki z karnawału w Rijece.
W Sinju polecane są oryginalne lalki Sinjskich Alkarów,‭ ‬elementy ich stroju ludowego lub zbroi.‭ ‬Na wyspie Pag znajdziemy słynne Paŝkie koronki,‭ ‬którymi zdobione są obrusy,‭ ‬pościel i inne.‭ ‬Z kolei na wyspie Brać wyroby z tutejszego kamienia,‭ ‬między innymi modele kamiennych domów.
Suszone kwiaty lawendy,‭ ‬zaszyte w ozdobnym,‭ ‬haftowanym woreczku będą nam przypominać swoim zapachem gorące lato w Chorwacji podczas długich zimowych wieczorów.

Ceny i zakupy:

1‭ ‬kg‭ ‬chleba‭ ‬-‭ ‬ok.‭ ‬6‭ ‬HRK‭
‬1‭ ‬l mleka‭ ‬-‭ ‬5‭ ‬HRK‭
‬jogurt‭ ‬-‭ ‬3‭ ‬-‭ ‬5‭ ‬HRK‭
‬masło‭ ‬-‭ ‬12‭ ‬HRK‭
‬10‭ ‬jajek‭ ‬-‭ ‬10‭ ‬HRK‭
‬kiełbasa‭ ‬1‭ ‬kg‭ ‬-‭ ‬40‭ ‬HRK‭
‬wędlina‭ ‬1‭ ‬kg‭ ‬-‭ ‬60‭ ‬-‭ ‬100‭ ‬HRK‭
‬pomidory,‭ ‬papryki‭ ‬1‭ ‬kg‭ ‬-‭ ‬od‭ ‬10‭ ‬do‭ ‬15‭ ‬HRK‭
‬1‭ ‬kg winogron‭ ‬-‭ ‬od‭ ‬5‭ ‬do‭ ‬10‭ ‬HRK‭
‬kawa‭ ‬100‭ ‬g‭ ‬-‭ ‬od‭ ‬5‭ ‬do‭ ‬7‭ ‬HRK‭
‬woda mineralna‭ ‬1,5‭ ‬l‭ ‬-‭ ‬od‭ ‬5‭ ‬do‭ ‬7‭ ‬HRK‭
‬piwo‭ ‬1/2‭ ‬l‭ ‬-‭ ‬od‭ ‬3‭ ‬do‭ ‬5‭ ‬HRK‭
‬butelka wina‭ ‬1‭ ‬l‭ ‬-‭ ‬od‭ ‬10‭ ‬do‭ ‬20‭ ‬HRK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *