Chorwacja

Oficjalna nazwa: Chorwacja
Stolica: Zagrzeb
Ludność: 4,5 mln
Powierzchnia: 56,6 tys. km2
Język urzędowy: chorwacki
Waluta: kuna (więcej informacji link waluta Chorwacji)
Największe miasta: Split, Rijeka, Osijek, Zadar


Mapa Chorwacji
Chorwacja mapa

Po przekroczeniu granic Chorwacji zostaniemy powitani napisami „Dobro došli!” oznaczające „Witamy serdecznie!” które sprawiają, że już na samym początku pobytu w tym niezwykłym państwie czujemy się mile widziani. Z pewnością kraj ten na każdym wywrze niezapomniane wrażenia oferując i zaciekawiając podróżnych bogactwem kultury, literatury, różnorodnością kuchni, folklorem, historią i przepięknymi krajobrazami. Odkryj prawdę o Chorwacji!

Źródło pochodzenia nazwy Chorwacja jest w zasadzie nieznane. Jedna z teorii zakłada jednak, że słowo Chorwaci pochodzi od słowiańskiego słowa ‘bronić się’ (w słowackim: charviti se). Stąd „Chorwaci” oznaczało plemię odznaczające się bitnością.

Kraj ten zajmuje jedno z czołowych miejsc wiodących pod względem liczby, wielkości i jakości produkowanych statków. Ze względu na walory turystyczne Chorwacja jest bardzo atrakcyjna turystycznie i dlatego też jest bardzo często oceniana jako jedna z najlepszych destynacji turystycznych w Europie.

Chorwacja położona jest na południu Europy Środkowej, w północno-zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Bezpośrednio graniczy z pięcioma państwami: Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Węgrami i Słowenią. Od południowego zachodu posiada dostęp do Morza Adriatyckiego ( z czystymi, ciepłymi i silnie zasolonymi wodami), a jego wybrzeże z tysiącem wysp, wysepek ( z których największe to: Krk, Cres, Pag, Hvar, Brač i Korčula), zatok, półwyspów (z których największe to Istria i Pelješac) i skał stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych. Pod względem krajobrazowym to kraj pełen kontrastów – na jej obszarze znajdują się rozległe niziny, tereny górzyste, pasma gór oraz jeziora i wodospady. Wzdłuż wybrzeża przechodzi pasmo gór Dynarskich. Największym łańcuchem górskim Chorwacji jest Welebit, na terenie którego znajdują się dwa parki narodowe: Park Narodowy Pakelnica oraz Park Narodowy Welebitu Północnego. Ostatni jest chroniony przez UNESCO jako rezerwat Biosferyczny. Najdłuższymi rzekami są Sawa i Drawa, przez Chorwację przepływa również Dunaj. Fauna lądowa jest niezwykle zróżnicowana. Można spotkać tu ibisy, orły, jastrzębie, żurawie, pelikany, głuszce, cietrzewie, żbiki, wydry i szakale. To jednak fauna morska przyciąga wielu amatorów nurkowania. Bardzo bogaty jest świat owadów, a dźwięki wydawane przez cykady stanowią jedno z wielu wspomnień kojarzących się z Chorwacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.