Ob-Irtysz są to dwie odrębne rzeki ich długość wynosi od źródeł Irtyszu 5570 km.
Rzeka Ob rozciąga się od źródeł rzek Katuni i Biji w Ałtaju na Nizinie Zachodniosyberyjskiej. Swoje ujście ma na Morzu Karskim w Zatoce Obskiej tworząc deltę o długości 80 km. Jednym z ważniejszych dopływów jest połączenie z rzeką Irtysz, która staje się najdłuższą rzeką w Rosji. Kolejne znaczące dopływy to min. od strony wschodniej Chulym czy Ket oraz od zachodniej Vasyugan. Oprócz licznych dopływów oraz jezior rzeka charakteryzuje się tym, że zamarza od 4 do 5 miesięcy w roku.
Rzeka Ob wykorzystywana jest przede wszystkim do energii wodnej, nawadniania, wody pitnej oraz wędkowania (rzeka posiada ponad 50 gatunków ryb).
Rzeka Irtysz wypływa z lodowców na południowo-zachodnich zboczach Ałtaju Mongolskiego w Chinach, do Obu uchodzi w Rosji w pobliżu miasta Chanty-Mansyjsk. Jest to najdłuższy dopływ na świecie. Od kwietnia do listopada jest żeglowny na odcinku około 3600 km. Występują w górnym biegu dwie czynne elektrownie wodne Ust’- Kamienogorska i Buktyrmańska.
Rzeki te poprzez występowanie wielu elektrowni wodnych są narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz duże ilości radioaktywnie skażonej wody. Działa to oczywiście na niekorzyść środowiska a także na sam jego rozwój.
Zobacz również:
Najdłuższe rzeki świata
Największe jeziora świata
Morza i oceany