Rzeki Ob-Irtysz

Rzeka Ob-Irtysz

Rzeka Ob-Irtysz

Ob-Irtysz są to dwie odrębne rzeki ich długość wynosi od źródeł Irtyszu 5570 km.

Rzeka Ob rozciąga się od źródeł rzek Katuni i Biji w Ałtaju na Nizinie Zachodniosyberyjskiej. Swoje ujście ma na Morzu Karskim w Zatoce Obskiej tworząc deltę o długości 80 km. Jednym z ważniejszych dopływów jest połączenie z rzeką Irtysz, która staje się najdłuższą rzeką w Rosji. Kolejne znaczące dopływy to min. od strony wschodniej Chulym czy Ket oraz od zachodniej Vasyugan. Oprócz licznych dopływów oraz jezior rzeka charakteryzuje się tym, że zamarza od 4 do 5 miesięcy w roku.

Rzeka Ob wykorzystywana jest przede wszystkim do energii wodnej, nawadniania, wody pitnej oraz wędkowania (rzeka posiada ponad 50 gatunków ryb).

Rzeka Irtysz wypływa z lodowców na południowo-zachodnich zboczach Ałtaju Mongolskiego w Chinach, do Obu uchodzi w Rosji w pobliżu miasta Chanty-Mansyjsk. Jest to najdłuższy dopływ na świecie. Od kwietnia do listopada jest żeglowny na odcinku około 3600 km. Występują w górnym biegu dwie czynne elektrownie wodne Ust’- Kamienogorska i Buktyrmańska.

Rzeki te poprzez występowanie wielu elektrowni wodnych są narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz duże ilości radioaktywnie skażonej wody. Działa to oczywiście na niekorzyść środowiska a także na sam jego rozwój.

Zobacz również:
Najdłuższe rzeki świata
Największe jeziora świata
Morza i oceany

Rzeki - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Rzeki

Galeria
Rzeki
Hotele
Rzeki

Kuchnia
Rzeki

Rzeki
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Rzeki Pogoda
Rzeki
Rzeki
Poradnik
Rzeki
Warto
zobaczyć
Rzeki
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Rzeki Rzeka Jangcy Rzeki Ob-Irtysz Rzeka Amur Rzeka Huang He

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *