Chorwacja Pula

Pula,‭ ‬położona na południowym skrawku półwyspu,‭ ‬jest największym miastem Istrii.‭ ‬Wybudowana podobnie jak starożytny Rzym na‭ ‬7‭ ‬wzgórzach,‭ ‬otoczona jest malowniczymi wysepkami Sv.‭ ‬Jerolim i Kozadem.‭
Panuje tu ciepły,‭ ‬łagodny klimat śródziemnomorski,‭ ‬wypełniając biało‭ ‬-‭ ‬karminowe miasto oślepiającym słońcem.

W V w.‭ ‬p.n.e.‭ ‬tereny te zajęli Illirowie,‭ ‬a po nich Rzymianie.‭ ‬W‭ ‬43‭ ‬r.‭ ‬Pula stała się rzymską kolonią Pietas Julia,‭ ‬ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym.‭ ‬Z tych czasów zachował się amfiteatr,‭ ‬brama Herkulesa,‭ ‬łuk tryumfalny Sergiusza i świątynia Augusta.

Rzymianie doprowadzili do miasta wodę,‭ ‬budując akwedukt i system kanalizacyjny.‭ ‬Rzymskie uliczki starego miasta wybrukowane kamieniem,‭ ‬otaczają dzisiaj średniowieczne i renesansowe kamienice i pałace.
Po upadku Cesarstwa Rzymskiego dostała się pod władzę Bizancjum a w‭ ‬1145‭ ‬r.‭ ‬Wenecji.‭ ‬W XVIII w.‭ ‬miasto przeszło w ręce Austro-Węgier a cesarz Franciszek Józef I rozbudował port,‭ ‬umieszczając w nim bazę marynarki wojennej.

Rzymski amfiteatr datowany na I w.‭ ‬został prawdopodobnie zbudowany z rozkazu cesarza Wespazjana.‭ ‬Dwupiętrowy,‭ ‬zachwycający‭ ‬72‭ ‬arkadami,‭ ‬mógł pomieścić‭ ‬23‭ ‬tys.‭ ‬osób.‭ ‬Odbywały się tutaj walki gladiatorów i dzikich zwierząt.‭ ‬Arystokraci wystawiali swoje najlepsze zaprzęgi.

Z II wieku pochodzi Podwójna Brama wiodąca do amfiteatru i głównej ulicy miasta.‭ ‬Dalej wznosi się rzymski teatr,‭ ‬wykorzystując naturalne zbocze.‭ ‬Z budowli,‭ ‬która mieściła niegdyś‭ ‬10‭ ‬tys.‭ ‬widzów,‭ ‬zachowały się kamienne bloki i fundamenty oraz część wydzielona dla publiczności,‭ ‬orkiestry i aktorów.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny powstała w XV w.‭ ‬na miejscu Świątyni Jowisza i późniejszej bazyliki wczesnochrześcijańskiej.‭ ‬We wnętrzu zachowały się antyczne kolumny i rzymski sarkofag,‭ ‬przekształcony w ołtarz główny.‭

Z czasów panowania Bizantyjczyków w VI w.‭ ‬pochodzi Bazylika‭ ‬Maria Formosa i wybudowana na planie greckiego krzyża kaplica Santa Maria Formosa.‭ ‬Zachowały się tutaj wspaniałe mozaiki i malowidła naścienne.‭
Wenecjanom Pula zawdzięcza górującą nad miastem,‭ ‬potężną twierdzę z bastionami,‭ ‬wybudowaną w‭ ‬1630‭ ‬r.

Chorwacja - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Chorwacja

Galeria
Chorwacja
Hotele
Chorwacja

Kuchnia
Chorwacja

Chorwacja
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Chorwacja Pogoda
Chorwacja
Chorwacja
Poradnik
Chorwacja
Warto
zobaczyć
Chorwacja
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Bułgaria Zabytki Sofii Chorwacja Krk Chorwacja Rab Morza i oceany Albania Durrës

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *