Największa wyspa Chorwacji leży na Morzu Adriatyckim w Zatoce Kvarner. Ze stałym lądem łączy ją Krcki Most, otwarty w 1980 r. Przejazd przez łukową konstrukcję o długości 1430 m. jest płatny.
Śródziemnomorski klimat sprawia że wapienną wyspę porastają liczne winnice. Wytwarzane jest tutaj znakomite wino vrbnicka zlahtina.
Najstarszymi mieszkańcami tych okolic byli Illirowie, którzy przybyli na Krk w I w p.n.e. Następnie Rzymianie założyli tutaj osadę Curicum opanowaną w VI w. przez Słowian. W okresie od XII do XV wieku władzę nad wyspa sprawowała Wenecja chociaż stolica wyspy Krk i otaczające ja tereny cieszyły się dużą niezależnością pod rządami chorwackich książąt Trankopanów.
Potem kontrolę przejęły Austro-Węgry, a po ich rozpadzie Krk włączono do Chorwacji.
Miast Krk znajduje się w południowej części wyspy, a do największych atrakcji należą ślady budowli z czasów rzymskich. Otaczające miasto średniowieczne mury obronne z późniejszymi basztami, liczne kościoły oraz dawny dwór biskupów, mieszczący obecnie galerię malarstwa, powstały w okresie od XVI do XVIII wieku.
Nazwa Punatu pochodzi od greckiego słowa pons, oznaczającego most. Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą z pism starożytnych Greków i Rzymian. W 1377 r. po raz pierwszy opisano Punat w dokumencie państwowym. Do dzisiaj znany jest z niezwykle malowniczych, ogromnych gajów oliwnych.
Miasteczko Omišalj, położone w północnej części wyspy, zostało założone w III w n.e. przez Rzymian, jako Fulfinium. Wznosi się malowniczo, niczym orle gniazdo, na 80-metrowym klifie wyrastającym z Morza Adriatyckiego. Zachowała się tutaj wczesnochrześcijańska bazylika z V w.
W południowo - zachodniej części wyspy, około 19 km od Krk, leży miasto Baška, otaczając rozległą zatokę ze żwirowymi plażami. Wzdłuż plaży ciągnie się wspaniała promenada z widokiem na błękitne wody Adriatyku a za nią zabytkowa starówka. Około 3 km na północ od Baški, w kościele św. Łucji w Jurandvorze odnaleziono kamienną tablicę zapisaną głagolicą, najstarszym pismem słowiańskim stworzonym przez misjonarza św. Cyryla. Wraz z bratem Metodym zapisał z jego pomocą język słowiański używany w okolicach Salonik. Tablica, pochodząca z ok. 1100 r., jest jednym z najstarszych zabytków języka chorwackiego.
Odwiedzając wyspę warto także odwiedzić uroczy Vrbnik z kościołem św. Jana Chrzciciela z XVI w. i biblioteką z manuskryptami z XV i XVI w. W liczącym 900 lat mieście zachowały się częściowo mury obronne, wąziutki uliczki, nagle zakręcające lub wijące się w górę prowadzą do malowniczych domków i zabytkowych kaplic. Niewysokie klify otacza bujna, kolorowa roślinność śródziemnomorska, a błękitne zatoczki otaczają różnej wielkości plaże.