W Chorwacji nie zagrażają nam epidemie lub egzotyczne choroby. Najbardziej niebezpieczne pozostają udary słoneczne, poparzenia i odwodnienie.
W gorącym klimacie wypijamy około 2 l płynu dziennie, najlepiej wody mineralnej, niegazowanej (unikamy słodkich napojów i alkoholu w ciągu dnia). Na podobne dolegliwości szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i obciążone różnego rodzaju, przewlekłymi chorobami.
Pilnujmy osłonięcia głowy i karku, pamiętając, że słońce opala również w wodzie. Konieczne jest zaopatrzenie się w środki do opalania z mocnym filtrem, okulary przeciwsłoneczne, chustki i kapelusze.
Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe są w Chorwacji dosyć drogie, dlatego warto przywieźć je z Polski, przy przekraczaniu granicy nie powinniśmy mieć z tym większych problemów.
Przed wyjazdem zalecane są szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A, błonnice, tężec, polio i tyfus.
Woda w kranie nadaje się do gotowania, mycia i mycia zębów, nie należy jej jednak pić.
Ze względu na odmienną florę bakteryjną mogą występować krótkotrwałe biegunki. Środki przeciw biegunce warto zabrać z kraju, podczas tego rodzaju dolegliwości pamiętajmy o przyjmowaniu dużej ilości płynów i lekkiej diecie.
Podczas spacerów po plaży a także kąpieli w morzu potrzebne będą buty z twardą podeszwą, zagrażają nam zarówno ostre kamienie jak i kolczaste jeżowce.
Obywatele Polski jako członkowie Unii Europejskiej maja prawo do opieki zdrowotnej, której koszty zostają zwrócone po powrocie do kraju. W tym celu potrzebna jest jednak Europejska Karta ubezpieczenia zdrowotnego, którą pobieramy w najbliższej placówce NFZ w Polsce.
Prawa takie obowiązują tylko podczas leczenia u lekarzy, którzy podpisali umowę z Chorwackim Instytutem Ubezpieczenia Zdrowotnego (jest ich większość). Wizyta, badania, wypisanie recepty może nas dodatkowo kosztować około 10 HRK.
Koszt wizyty u lekarza to ok. 20-30 EURO, doba w szpitalu ok. 50 EURO. Szpitale i kliniki znajdują się we wszystkich większych miastach, w mniejszych znajdziemy przychodnie i apteki. Opieka zdrowotna jest na dobrym poziomie.
Ubezpieczenie zdrowotne nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski, wypadku podczas uprawiania niebezpiecznych spotów, nurkowania, jazdy na nartach wodnych, dlatego warto wykupić na okres wakacji polisę u prywatnego ubezpieczyciela.