Chorwacja zdrowie

W Chorwacji nie zagrażają nam epidemie lub egzotyczne choroby.‭ ‬Najbardziej niebezpieczne pozostają udary słoneczne,‭ ‬poparzenia i odwodnienie.‭
W gorącym klimacie wypijamy około‭ ‬2‭ ‬l płynu dziennie,‭ ‬najlepiej wody mineralnej,‭ ‬niegazowanej‭ (‬unikamy słodkich napojów i alkoholu w ciągu dnia‭)‬.‭ ‬Na podobne dolegliwości szczególnie narażone są dzieci,‭ ‬osoby starsze i obciążone różnego rodzaju,‭ ‬przewlekłymi chorobami.

Pilnujmy osłonięcia głowy i karku,‭ ‬pamiętając,‭ ‬że słońce opala również w wodzie.‭ ‬Konieczne jest zaopatrzenie się w środki do opalania z mocnym filtrem,‭ ‬okulary przeciwsłoneczne,‭ ‬chustki i kapelusze.‭
Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe są w Chorwacji dosyć drogie,‭ ‬dlatego warto przywieźć je z Polski,‭ ‬przy przekraczaniu granicy nie powinniśmy mieć z tym większych problemów.
Przed wyjazdem zalecane są szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A,‭ ‬błonnice,‭ ‬tężec,‭ ‬polio i tyfus.

Woda w kranie nadaje się do gotowania,‭ ‬mycia i mycia zębów,‭ ‬nie należy jej jednak pić.
Ze względu na odmienną florę bakteryjną mogą występować krótkotrwałe biegunki.‭ ‬Środki przeciw biegunce warto zabrać z kraju,‭ ‬podczas tego rodzaju dolegliwości pamiętajmy o przyjmowaniu dużej ilości płynów i lekkiej diecie.

Podczas spacerów po plaży a także kąpieli w morzu potrzebne będą buty z twardą podeszwą,‭ ‬zagrażają nam zarówno ostre kamienie jak i kolczaste jeżowce.
Obywatele Polski jako członkowie Unii Europejskiej maja prawo do opieki zdrowotnej,‭ ‬której koszty zostają zwrócone po powrocie do kraju.‭ ‬W tym celu potrzebna jest jednak Europejska Karta ubezpieczenia zdrowotnego,‭ ‬którą pobieramy w najbliższej placówce NFZ w Polsce.
Prawa takie obowiązują tylko podczas leczenia u lekarzy,‭ ‬którzy podpisali umowę z Chorwackim Instytutem Ubezpieczenia Zdrowotnego‭ (‬jest ich większość‭)‬.‭ ‬Wizyta,‭ ‬badania,‭ ‬wypisanie recepty może nas dodatkowo kosztować około‭ ‬10‭ ‬HRK.

Koszt wizyty u lekarza to ok.‭ ‬20-30‭ ‬EURO,‭ ‬doba w szpitalu ok.‭ ‬50‭ ‬EURO.‭ ‬Szpitale i kliniki znajdują się we wszystkich większych miastach,‭ ‬w mniejszych znajdziemy przychodnie i apteki.‭ ‬Opieka zdrowotna jest na dobrym poziomie.

Ubezpieczenie zdrowotne nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski,‭ ‬wypadku podczas uprawiania niebezpiecznych spotów,‭ ‬nurkowania,‭ ‬jazdy na nartach wodnych,‭ ‬dlatego warto wykupić na okres wakacji polisę u prywatnego ubezpieczyciela.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *