Dominika Morne Trois Pitons

Park Narodowy powstał wokół wznoszącego się na wysokość 1342 m n.p.m. wulkanu Morne Trois Haki.
Największymi atrakcjami są urwiste stoki, doliny głęboko wyryte przez lawę i deszcz, około 50 gorących źródeł i trzy słodkowodne „wrzące jeziora”, zajmujące powierzchnię 7000 ha. Dzięki niepowtarzalnej różnorodności biologicznej, jedynej takiej w archipelagu Małych Antyli Park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Morne Trois Pitons leży 13 km na wschód od stolicy kraju, Roseau, w górach południowo – środkowej Dominiki.
Dolina Desolation, znana także jako Grand Soufriere, ukrywa w swoim wnętrzu siarkowe fumarole, gorące źródła, garnki błota, kominy siarki i Boiling Lake, wrzące jezioro, drugie co do wielkości na świecie. Dolina położona jest amfiteatralnie wśród gór i trzech odrębnych karterów, wypuszczających obłoki pary. Ziemię pokrywają gorące oczka wodne i bańki pary, tworząc nieco nieziemską atmosferę.
Boiling Lake otaczaja skały i kłęby pary, prawie o każdej porze dnia i roku. Mierzy 63 m długości i 59 m głębokości a napełniają go spływające po stokach strumienie i obfite opady deszczu. Przepływająca pod dnem lawa, podgrzewa wodę do 90˚C.

Wodospady Middlehams najlepiej oglądać z tarasu widokowego, skąd można podziwiać ich spadające z wysoka wody. Rzeka Sari Sari spada z kolei ze skalistych, wulkanicznych wzniesień, tworząc ogromny wodospad o tej samej nazwie.

Innymi atrakcjami tego obszaru są Emerald Pool, zasilany przez Middleham Falls, siarkowe Stinking Hole oraz zastygłe potoki lawy, malowniczo otoczone gęstym lasem tropikalnym.
Ogromne Boeri Lake, to drugie co do wielkości, słodkowodne jezioro na wyspie. Powstało w kraterze wygasłego wulkanu. Oba jeziora oddziela Morne Macaque (1221 m n.p.m.).
W Parku wyróżnia się pięć naturalnych pięter roślinności. Pierwszą jest deszczowy las na wysokości 914 m, stale spowity mgłą i chmurami, z których pada deszcz. Wieją tutaj silne wiatry a temperatura jest stosunkowo niska. Do głównej roślinności należą mchy, paprocie, krzewy i karłowe drzewa pokryte porostami.
Gąszcz Montane jest formacją przejściową pomiędzy lasem deszczowym a górskim. Dominują wrzecionowate drzewa gatunku Podocarpus coriaceus, rodzimego na wyspie.

Występuje siedem gatunków ssaków, ponad 50 różnych gatunków ptaków, gady, płazy i skorupiaki. Z kolonistami na wyspę przyjechały oposy, agoutu, dzikie koty i świnie.
Do najpiękniejszych ptaków należą cesarskie papugi Amazonki i perkoz amazoński, dzisiaj już bardzo rzadkie. Występują tylko w kilku miejscach parku.

Nie musimy się obawiać jadowitych węży, jednak popularnym mieszkańcem jest boa, mogący dorastać do 3,6 m długości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *