Chorwacja Rab

Miasto Rab założone przez rzymskiego cesarza Oktawiana w I w.‭ ‬n.e.,‭ ‬leży na wyspie o tej samej nazwie.‭ ‬Pierwszy raz wspomniane zostało przez greckiego geografa Pseudo Skilaksa.‭ ‬Od starożytności mieszkańcy wyspy zajmowali się handlem i rybołówstwem.

Znakomicie zachowały się średniowieczne mury okalające miasto.‭ ‬Warto także zwiedzić romańską katedrę,‭ ‬przepiękny kościół św.‭ ‬Krzysztofa i klasztor św.‭ ‬Eufemii w Kampor.‭ ‬Urzekają także malownicze,‭ ‬mieszczańskie pałacyki‭ ‬-‭ ‬wille.‭ ‬Ponad czerwonymi dachami domów górują wieże klasztoru św.‭ ‬Antoniego z‭ ‬1115‭ ‬r.‭ ‬Niewielkie muzeum sztuki sakralnej w kościele św.‭ ‬Justyna z XVI w.,‭ ‬posiada bardzo ciekawe zbiory.‭ ‬Obok miejskiego parku znajdziemy ruiny klasztoru Benedyktynów z XI w.

Według legendy z Rab pochodzi św.‭ ‬Maryn,‭ ‬założyciel San Marino.‭ ‬Jako znakomity kamieniarz wędrował po Europie w poszukiwaniu pracy,‭ ‬w okolicach dzisiejszego Rimini zagrozili mu prześladujący chrześcijan Rzymianie,‭ ‬schronił się więc na górę Monte Titano,‭ ‬gdzie założył wspólnotę‭ (‬istniejącą do dzisiaj‭)‬.
W średniowieczu wyspa znajdowała się pod zwierzchnictwem Cesarstwa Bizantyjskiego,‭ ‬przez krótki czas należała do Królestwa Chorwacji,‭ ‬a od‭ ‬1358‭ ‬r.‭ ‬dostała się pod panowania Ludwika Wielkiego węgierskiego,‭ ‬ojca polskiej królowej Jadwigi.

W XIV i XV w.‭ ‬władali nią Wenecjanie,‭ ‬a od‭ ‬1815‭ ‬r.‭ ‬Austriacy.‭ ‬Po rozpadzie Austro-Węgier wyspę Rab przyłączono do Włoch,‭ ‬które w‭ ‬1921‭ ‬r.‭ ‬oddały ją Jugosławii.
Główne miasta to oprócz Rab także Barbat,‭ ‬Banjol,‭ ‬Palit,‭ ‬Kampor,‭ ‬Mundanije,‭ ‬Supetarska Draga i Lopar.‭ ‬Można tu dotrzeć kursującym z miejscowości Jablanac promem,‭ ‬w sezonie letnik także z Baszki na wyspie Krk.
Wyspa Rab uważana jest za jedną z najpiękniejszych na Morzu Adriatyckim oraz jedno z najbardziej słonecznych miejsc w Europie.‭ ‬Część północno-wschodnia jest raczej naga i skalista,‭ ‬pozostała porośnięta aromatycznymi lasami sosnowymi.‭ ‬Od lądu osłonięta pasmem górskim,‭ ‬chroniącym przed zimnym,‭ ‬kontynentalnym wiatrem.

Wyspa słynie z piaszczystych plaż i łagodnego,‭ ‬śródziemnomorskiego klimatu.‭ ‬Turystów przyciągają także liczne restauracje,‭ ‬kawiarnie,‭ ‬bary,‭ ‬kluby oraz atrakcyjna baza sportowo-rekreacyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *