Chorwacja Pula

Pula,‭ ‬położona na południowym skrawku półwyspu,‭ ‬jest największym miastem Istrii.‭ ‬Wybudowana podobnie jak starożytny Rzym na‭ ‬7‭ ‬wzgórzach,‭ ‬otoczona jest malowniczymi wysepkami Sv.‭ ‬Jerolim i Kozadem.‭
Panuje tu ciepły,‭ ‬łagodny klimat śródziemnomorski,‭ ‬wypełniając biało‭ ‬-‭ ‬karminowe miasto oślepiającym słońcem.

W V w.‭ ‬p.n.e.‭ ‬tereny te zajęli Illirowie,‭ ‬a po nich Rzymianie.‭ ‬W‭ ‬43‭ ‬r.‭ ‬Pula stała się rzymską kolonią Pietas Julia,‭ ‬ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym.‭ ‬Z tych czasów zachował się amfiteatr,‭ ‬brama Herkulesa,‭ ‬łuk tryumfalny Sergiusza i świątynia Augusta.

Rzymianie doprowadzili do miasta wodę,‭ ‬budując akwedukt i system kanalizacyjny.‭ ‬Rzymskie uliczki starego miasta wybrukowane kamieniem,‭ ‬otaczają dzisiaj średniowieczne i renesansowe kamienice i pałace.
Po upadku Cesarstwa Rzymskiego dostała się pod władzę Bizancjum a w‭ ‬1145‭ ‬r.‭ ‬Wenecji.‭ ‬W XVIII w.‭ ‬miasto przeszło w ręce Austro-Węgier a cesarz Franciszek Józef I rozbudował port,‭ ‬umieszczając w nim bazę marynarki wojennej.

Rzymski amfiteatr datowany na I w.‭ ‬został prawdopodobnie zbudowany z rozkazu cesarza Wespazjana.‭ ‬Dwupiętrowy,‭ ‬zachwycający‭ ‬72‭ ‬arkadami,‭ ‬mógł pomieścić‭ ‬23‭ ‬tys.‭ ‬osób.‭ ‬Odbywały się tutaj walki gladiatorów i dzikich zwierząt.‭ ‬Arystokraci wystawiali swoje najlepsze zaprzęgi.

Z II wieku pochodzi Podwójna Brama wiodąca do amfiteatru i głównej ulicy miasta.‭ ‬Dalej wznosi się rzymski teatr,‭ ‬wykorzystując naturalne zbocze.‭ ‬Z budowli,‭ ‬która mieściła niegdyś‭ ‬10‭ ‬tys.‭ ‬widzów,‭ ‬zachowały się kamienne bloki i fundamenty oraz część wydzielona dla publiczności,‭ ‬orkiestry i aktorów.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny powstała w XV w.‭ ‬na miejscu Świątyni Jowisza i późniejszej bazyliki wczesnochrześcijańskiej.‭ ‬We wnętrzu zachowały się antyczne kolumny i rzymski sarkofag,‭ ‬przekształcony w ołtarz główny.‭

Z czasów panowania Bizantyjczyków w VI w.‭ ‬pochodzi Bazylika‭ ‬Maria Formosa i wybudowana na planie greckiego krzyża kaplica Santa Maria Formosa.‭ ‬Zachowały się tutaj wspaniałe mozaiki i malowidła naścienne.‭
Wenecjanom Pula zawdzięcza górującą nad miastem,‭ ‬potężną twierdzę z bastionami,‭ ‬wybudowaną w‭ ‬1630‭ ‬r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *