Chorwacja Hvar i Korcula

Wyspa Hwar ma aż‭ ‬68‭ ‬km długości,‭ ‬ale jedynie‭ ‬10‭ ‬km szerokości.‭ ‬Pokryta aromatyczną,‭ ‬fioletową krzewinką,‭ ‬znana jest jako lawendowa wyspa.‭
Charakterystyczne są także wąskie,‭ ‬niebezpiecznie kręte drogi,‭ ‬przysłowiowe w całym kraju.‭
Także Korcula jest jedną z najbardziej uroczych wysp na Adriatyku.‭ ‬Porośnięta aromatycznymi lasami piniowymi,‭ ‬gajami laurów i cyprysów z labiryntem przybrzeżnych wysepek i licznymi zatokami.‭
W starożytności zamieszkiwali tu Grecy i Rzymianie,‭ ‬w VI w.‭ ‬ludność romańska została wyparta przez Słowian,‭ ‬którzy najechali Półwysep Bałkański.‭ ‬Wkrótce jako piraci stali się postrachem okolicznych kupców.‭ ‬Nawet rząd Republiki Weneckiej opłacał przez jakiś czas korsarzy,‭ ‬nie znajdując na nich innego sposobu.
Wąski i długi półwysep Peljesac wcina się głęboko w Adriatyk.‭ ‬U jego nasady przycupnęło malownicze miasteczko Ston z fortyfikacjami z XIV w.‭ ‬Powstały,‭ ‬kiedy półwysep znalazł się we władaniu Republiki Raguskiej.‭ ‬Władze postanowiły zabezpieczyć go od strony lądu budując mury obronne przecinające półwysep od lądu do lądu na długości około‭ ‬5‭ ‬km.‭ ‬Część odrestaurowano na potrzeby turystyki.

Wyspa Korcula posiada stolicę o tej samej nazwie,‭ ‬założoną przez Greków i Illirów.‭ ‬Zabytkową część do dziś bronią obronne mury Starego Miasta i portu z okrągłymi basztami Barbarigo i Balbi.‭ ‬Pomiędzy nimi wznosi się malownicza loggia z‭ ‬1548‭ ‬r.‭ ‬W czworokątnej wieży Revelin wybudowanej w‭ ‬1493‭ ‬r.‭ ‬mieści się Brama Miejska.‭ ‬Wąskie uliczki okolone wysokimi,‭ ‬kamiennymi domami miały chronić mieszkańców przed wiatrem i gorącym słońcem.

Katedrę św.‭ ‬Marka wybudowano na pozostałościach wcześniejszej,‭ ‬gotyckiej świątyni.‭ ‬Miejscowy architekt,‭ ‬Marko Andijicii stworzył wspaniałą wieżę i kopułę katedry z‭ ‬1481‭ ‬r.‭ ‬W‭ ‬1525‭ ‬r.‭ ‬dobudowano kaplicę św.‭ ‬Rocha,‭ ‬patrona chorych na dżumę.

W pobliżu wznosi się pałac Arneri,‭ ‬wybudowany w spektakularnym stylu kwiecistego gotyku weneckiego.‭ ‬Otaczają go renesansowe ogrody.‭ ‬W pałacu Gabrielis z XVI w.‭ ‬mieści się Muzeum Miejskie.
Ratusz wybudowano w‭ ‬1525‭ ‬r.‭ ‬w XIX w.‭ ‬zyskał pierwsze piętro.
Kościół św.‭ ‬Piotra pochodzi z XI w.,‭ ‬w XVI w.‭ ‬dobudowano do niego renesansowy portal.‭ ‬Nieopodal wznosi się renesansowo‭ ‬-‭ ‬barokowy kompleks Pałacu Biskupiego ze skarbcem.‭ ‬Klasztor Wszystkich Świętych z‭ ‬1301‭ ‬r.‭ ‬od początku swojego istnienia był siedzibą najstarszego bractwa w Korculi.‭ ‬W przylegającym kościele możemy podziwiać przepiękną drewnianą Pietę.

Budynek z czworokątną wieżą,‭ ‬przekształcony obecnie w muzeum,‭ ‬uważany jest za miejsce urodzenia słynnego podróżnika‭ ‬-‭ ‬Marco Polo.
Na wzgórzu wznoszącym się nad miastem góruje potężna forteca św.‭ ‬Vlaha,‭ ‬wybudowana w‭ ‬1813‭ ‬r.‭ ‬przez Anglików na miejscu XVII‭ ‬-‭ ‬wiecznego fortu weneckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *