Tunezja Tabarka

[Not a valid template]Malownicza, niewielka miejscowość leży w północno – zachodniej Tunezji, nieopodal granicy z Algierią. Znana z konkursu fotografii podwodnej i corocznego jazz festiwal.

Miasto z trzech stron otaczają strome wzgórza porośnięte gęsto mimozami, dębami korkowymi i aromatycznymi piniami. Na zachód od portu w niebo do wysokości 20 m wznoszą się Les Aiquilles, czyli Igły, skały którym wiatr u uderzające w nie fale nadały fantastyczne kształty.

Nad krajobrazem góruje średniowieczna twierdza, wybudowana przez Genueńczyków.

Miasto było początkowo fenicką kolonią handlową a potem rzymskim miastem, na szlaku z Simitthu (Chemtou) z którego od II w. p.n.e. przywożono cenny marmur.

We wczesnym średniowieczu została opanowana przez Wandalów, którzy wybudowali dwa chrześcijańskie klasztory, męski i żeński.

Na leżącej naprzeciw miasta wysepce Tabarka w 1540 r. rodzina Lomellini z Genui wybudowała potężną warownię. Lomellini wykupili od władających tymi terenami Turków osmańskich prawo połowu koralowców. Oprócz pozostałości twierdzy zachował się kościół i kilka innych budynków wzniesionych przez Genueńczyków. Przylegają do nich także zrekonstruowane twierdze osmańskie i niewielkie muzeum mozaik.

Tabarka stała niegdyś na czele rzymskiej prowincji Numidii, z tego okresu zachowały się chrześcijańskie cmentarze i wiele ozdobionych mozaikami. Napis na jednych z nich opowiada o świętej Anastazji i jej towarzyszkach. Z czasów rzymskich przetrwała także Borj Messaoud, cysterna magazynująca wodę pitną, przekształcona później w twierdzę.

Dzisiaj miasto jest znane przede wszystkim z pobliskiej rafy koralowej, utworzonej przez czarne i czerwone koralowce. Nurkowie szczególnie upodobali sobie podwodne tunele, malownicze groty, jaskinie i pieczary. Dzięki ciepłym wodom Morza Śródziemnego tutejsza rafa tętni życiem i niesamowitymi barwami. W jej obrębie zorganizowano Narodowy Park Morski, ale rafa ciągnie się także w okolicy skalistych wysepek La Galie.

Tabarka stanowi urokliwą mieszankę dzikiej przyrody i nowoczesności, oferuje turystom także pole golfowe, wspaniałe zakupy (szczególnie przepięknej biżuterii z koralu), konne przejażdżki, spacery po zielonych wzgórzach poprzecinanych krętymi, krystalicznie czystymi strumieniami.

[Not a valid template]W centrum znajduje się przystań jachtowa, luksusowe hotele i nadbrzeżne restauracje. Plaże w zachodniej części miasta przyciągają miękkim, złocistym piaskiem i spokojnymi zatokami.

Tunezja - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Tunezja

Galeria
Tunezja
Hotele
Tunezja

Kuchnia
Tunezja

Tunezja
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Tunezja Pogoda
Tunezja
Tunezja
Poradnik
Tunezja
Warto
zobaczyć
Tunezja
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Bizerte pogoda Kairouan pogoda Sfax pogoda Tunis pogoda Djerba pogoda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *