Tunezja Monastir

[Not a valid template]Monastyr to piękne, starożytne miasto w środkowo – wschodniej części wybrzeża Tunezji, nad Morzem Śródziemnym.

Jego historia sięga jeszcze czasów fenickich i rzymskich. Rozkwit przeżyło w średniowieczu, za panowania arabskich Aghlabidów. Dynastia panowała na obszarze obejmującym wschodnią Algierię, Tunezję i Trypolitanię. Kraj pod ich rządami rozkwitał, dzięki wykorzystaniu dawnych, rzymskich systemów nawadniających.

Monastyr zawdzięcza im swoją bajeczną architekturę, przywodzącą na myśl Baśnie z tysiąca i jednej nocy.
Po odzyskaniu przez Tunezję niepodległości w mieście zaszły zmiany, wyburzono między innymi część średniowiecznej medyny, zachował się jednak wspaniały ribat, znany jako Ribat Harthema czyli okazały kompleks zabudowań złożony z kolumnowych sal, wież, schodów, korytarzy i mozaikowych dziedzińców.

Terminem tym określa się ufortyfikowany klasztor muzułmański. Pierwszy powstał na tym miejscu w 796 r., ale najstarsze zachowane elementy pochodzą dopiero z VIII – X w., między innymi wieża strażnicza. Otaczające kompleks mury pochodzą z IX – XI w.

Bezpośrednio do ribatu przylega sala modlitw zamieniona w Muzeum Sztuki Islamu oraz Wielki Meczet z XI w. z minaretem wybudowanym na podstawie kwadratu. Wewnątrz meczetu zachowały się rzymskie kolumny, podpierające malownicze łuki w kształcie podkowy.

Ocalałą zachodnią część medyny objęto konserwacją, przetrwały wspaniałe bramy, wybudowane w różnych okresach. Z XV w. pochodzi Bab el-Gharbi, z XVI w. turecka brama Bab Briqcha a z XVIII w. Bab Tunis.

W mieście urodził się i został pochowany pierwszy w historii prezydent niepodległej Tunezji, Habib Burgiba (1903-2000). Znacznie zredukował wpływ religii na sprawy państwowe, rozszerzył prawa kobiet oraz równe prawa mężczyzn i kobiet do rozwodu. Jego mauzoleum w centrum miejscowego cmentarza, przyciąga wzrok dwoma smukłymi minaretami i złotą kopułą.

Turystów przyciągają do Monastyru także ciągnące się kilometrami, świetnie utrzymane pola golfowe, bajecznie kolorowe ogrody przy hotelach oraz miękkie, piaszczyste plaże otoczone egzotyczną przyrodą. Restauracje zapewniają świetne jedzenie, tak kuchni miejscowej jak i europejskie.

Pomiędzy Monastyrem, a oddaloną o 15 km Sousą znajduje się międzynarodowe lotnisko Monastir – Skanes, obsługujące głównie loty czarterowe z turystami do okolicznych ośrodków.

Tunezja - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Tunezja

Galeria
Tunezja
Hotele
Tunezja

Kuchnia
Tunezja

Tunezja
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Tunezja Pogoda
Tunezja
Tunezja
Poradnik
Tunezja
Warto
zobaczyć
Tunezja
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Singapur galeria Malediwy Galeria Kenia Galeria Dominikana galeria Tajlandia galeria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *