[Not a valid template]Miasto położone jest nad Morzem Śródziemnym, w południowo – wschodniej części Półwyspu Al-Watan al- Kibli, z najbardziej na północ wysuniętym przylądkiem Cap Bon.
Jest jednym z głównych centrów turystycznych tego regionu, ze znakomicie rozbudowana infrastrukturą. Samo miasta także może się pochwalić cudowną plażą nad niesamowicie turkusowymi wodami Morza Śródziemnego. Przez cały rok panują tutaj wysokie temperatury, a woda ochładza się nieco dopiero na przełomie listopada i grudnia.
Najbliższe lotniska znajdują się w Tunisie i Monastyrze.
Miasto można podzielić na część starą, pełną zabytków oraz nową z licznymi klubami, restauracjami i nowoczesnymi hotelami.
Medyna, czyli Stare Miasto, powstała ok. 900 r. i do dziś otacza ją pasmo murów miejskich, wewnątrz wije się prawdziwy labirynt wąskich uliczek z przytulonymi do murów kolorowymi straganami.
Zachowała się hiszpańska twierdza z XV w., z której murów rozciąga się piękny widok na miasto. Warto zwiedzić także Wielki Meczet z XV w. i kazbę z XII w. Niegdyś chroniła miasto wraz z portem przed piratami i najeźdźcami. Dzisiaj jest wspaniałym miejscem do podziwiania bajecznego widoku na zatokę i przycumowane w porcie statki.
Z Bab el Bahar czyli Bramy Morza rozpościera się panorama z błękitnym morzem ujętym w skaliste obramowanie otaczających miasto wzgórz.
W domu Jana Sebastiana, gdzie gościł niegdyś słynny malarza, Paula Klee, Andree Guide, marszałek Rommel i brytyjski premier Winston Churchill, otwarto Międzynarodowe Centrum Kultury. Dom otoczony jest aromatycznym, cyprysowym parkiem, w którym odbywa się Międzynarodowy Festiwal.
W jego repertuarze mieszczą się przedstawienia teatralne, koncerty muzyki klasycznej jak i tradycyjnej, arabskiej. Charakterystycznymi elementami willi jest basen otoczony kolumnadą, ogromny stół z czarnego marmuru i wanna dla czterech osób.
Około 6,5 km od miasta leżą ruiny dawnej, rzymskiej osady Pupput, niegdyś strzegącej szlaku handlowego do Kartaginy. W pochodzącym z V w., rzymskim Domu Perystylu przetrwało kilka kolumn i mozaiki podłogowe. Na ścianach jednej z innych budowli zachowały się bardzo ciekawe, bizantyjskie mozaiki grobowe. Przetrwała także dzielnica z willami i łaźniami.
Warto także wybrać się do Kerkouane w pobliżu przylądka Bon, ruin fenickiej kolonii zniszczonej przez Rzymian ok. 250 r. p.n.e.
[Not a valid template]W 1956 r. została ponownie odkryta i odkopana spod ton piasku, przez francuskich archeologów. Wkrótce potem wpisano ją na Listę UNESCO.
Odkryto tutaj ruiny z III i IV w. p.n.e., wiele domów nadal ma ściany a fasady zdobione są kolorowymi zdobieniami. Zachowały się kolumnady i część mozaik w małym atrium oraz na podłogach domostw.