Sudan

Oficjalna nazwa: Sudan, Republika Sudanu
Oryginalna nazwa:Republic of Sudan, جمهورية السودان
Stolica: Chartum
Ludność: 30.894.000
Powierzchnia: 1 886 068 km²
Język: arabski
Waluta: 1 dinar sudański (SD) = 100 piastrów
Największe miasta: Dżuba, Wau, Malakal, Yei, Yambio, Ar-Rank, Aweil, Bantiu, Kapoeta, Kodok, Warrap


Mapa Sudan
Sudan mapa

Sudan został podzielony na początku dwa tysiące jedenastego roku na Sudan Południowy i Sudan Północny ze względów etniczno-religijnych. Istnieją obawy, że sytuacja muzułmańskiej północy stanie się jeszcze gorsza bez pomocy otrzymywanej do tej pory z chrześcijańskiego południa kraju. Przyjmuje się, że nazwa Sudan dotyczy Sudanu Północnego. Jest ona targany niepokojami między plemionami koczowniczymi a Murzyńskimi rolnikami i to kolejny powód, dla którego odradza się podróże w ten rejon.

Warunki naturalne.
Sudan jest w większości krajem równinnym, gdzie niziny na zachodzie przechodzą w wysokie na dwa tysiące metrów góry przy granicy z Etiopią. We wschodniej części znajduje się także żyzna i zielona dolina Nilu, poza nią Sudan ma charakter państwa pustynnego i półpustynnego. Południe Sudanu Północnego i Sudan Południowy leżą już w klimacie wilgotnym. Na wyżynie Azande rozwija się nawet las równikowy.

Turyści przed i po.
Bardzo prawdopodobne jest, że po ogłoszeniu niepodległości przez chrześcijańskie południe, to ono stanie się rejonem atrakcyjnym turystycznie, choć pod względem kulturowym bardziej godna zobaczenia jest północ. Nie ulega jednak wątpliwości, że niepewna sytuacja polityczna i gospodarcza, jak również tlące się zarzewia konfliktu znacznie ograniczą ruch turystyczny. Inspirowane powstaniem w Egipcie ruchy wolnościowe w Sudanie mają na razie ten sam efekt.

Na razie jednak baza hotelowa w żadnym z nowo powstałych państw nie jest szczególnie dobrze rozwinięta a :rewolucja islamska Mimo to jednak, Sudan jest państwem godnym zobaczenia, szczególnie w dolinie Nilu, gdzie jest jakby miniaturą kulturalną Egiptu, z tym że nie jest aż tak silnie związany z kulturą europejską, a więc przez to staje się jeszcze bardziej atrakcyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *