[Not a valid template]Miasto Betlejem znane jest na całym świecie jako miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. obecnie jest stolicą powiatu o tej samej nazwie, który mieści się na spornych terenach na Zachodnim Brzegu Jordanu. W skład powiatu wchodzą również okoliczne miejscowości, takie jak Beit Jala i Beit Sahour. Miasto Betlejem leży przy drodze prowadzącej z Hebronu do Jerozolimy.
Historię narodzin Jezusa w Betlejem przytaczają w swoich Ewangeliach apostołowie Łukasz i Mateusz. To dzięki ich opisowi ustalono domniemane miejsce narodzin Jezusa, choć wersji jest co najmniej kilka. Betlejem jest również ważnym miastem w tradycji judaistycznej, pojawia się bowiem również w Starym Testamencie, w Księdze Rut. W związku z tymi religijnymi kontekstami w Betlejem mieszka obecnie bardzo duża mniejszość chrześcijańska, ale jest też rzecz jasna sporo Żydów. Przez wiele lat to chrześcijanie stanowili na tym obszarze większość. Statut miasta wciąż wymaga by burmistrz miasta był chrześcijaninem lub przeszedł na chrześcijaństwo przed objęciem stanowiska. Dotyczy to również większości członków rady gminy. Na terenie Betlejem funkcjonuje również chrześcijański uniwersytet, zarządzany przez Watykan.
Zbudowana w 333 roku, za czasów cesarza Konstantyna Wielkiego, władcy Konstantynopola, Bazylika Narodzenia Pańskiego wskazuje jedno z możliwych miejsc narodzin Chrystusa. Leżąca w sercu Betlejem Bazylika, to jedno z najświętszych miejsc chrześcijaństwa. Kościół jest zbudowany na grocie, w której Maria i Józef schronili się na noc. Problem z lokalizacją polega na tym, ze w pobliżu Betlejem są dwa miejsca, w których były groty używane jako schronienie przez pasterzy, a w takim miejscu, jak przekazują Ewangeliści, przyszedł na świat Jezus. Kościół, wraz z przyległymi klasztorami, obejmuje powierzchnię około 12.000 metrów kwadratowych. Wokół niego znajdują się klasztory różnych obrządków chrześcijaństwa: łaciński, greckokatolicki i ormiański.