Tunezja ceny i zakupy

[Not a valid template]Walutą kraju jest dinar tunezyjski (TND).
Możemy płacić gotówką ale także kartą kredytową. W prywatnych sklepach z dywanami płaci się przeważnie w USD lub EURO.

W galeriach handlowych, supermarketach, dużych sklepach państwowych, ONAT i wolnocłowych można używać kart kredytowych, podobnie jak w dobrych restauracjach i dużych hotelach.

Najwięcej rozmaitości znajdziemy na suku, tradycyjnym targu arabskim – używamy gotówki, nie zapominając o targowaniu się. Początkowa cena jest zwykle celowo zawyżona, w trakcie negocjacji okazuje się, że można ją obniżyć nawet o połowę.

Duże centra handlowe cieszą się popularnością wśród mieszkańców kraju, turystów jednak nie zachwycą. Wybór jest tutaj stosunkowo niewielki, ceny zdecydowanie zbyt wysokie a jakość nie najlepsza.
Bazary stanowią zbiór suków, poszczególnych rodzajów. Najwcześniej zaczynają prace stragany z mięsem i warzywami, około 9 00 otwierane są pozostałe kramy, czynne zazwyczaj do 18 00 – 19 00.

W medynie, jak nazywa się w miastach arabskich starówkę, znajdziemy małe kawiarenki i przytulne restauracje w których można odpocząć od upału, napić się herbaty czy zjeść przysmaki miejscowej kuchni.
Większe miasta czy kurorty turystyczne posiadają sklepy ONAT, promujące tunezyjskie rzemiosło artystyczne. Do najlepszych należą te w Susie i Al Monastyrze, możemy w nich zapłacić kartą kredytową a artykuły są bardzo dobrej jakości.

Podobnie jak z Polski, z Tunezji nie wolno wywozić antyków, zakaz nie obejmuje jednak starych dywanów, kilimów i tkanin, większości ceramiki, pięknie zdobionych luster, które znajdziemy w tutejszych sklepikach z antykami czy innych przedmiotów codziennego użytku. Aby uniknąć problemu warto zapytać sprzedawcę czy dany przedmiot możemy zabrać ze sobą do domu, czy nie.

Najpiękniejszą ceramikę współcześnie produkuje się w kilku ośrodkach, na przykład w Kallali artyści stosują motywy berberyjskie z odcieniami brązu i beżu. Z kolei w Nabeulu koło Hammametu i Djerbie preferowane są motywy roślinne, na tle żywej zieleni i błękitu. Sadżan znany jest z równie wspaniałej ceramiki berberyjskiej.
Typową pamiątką są fajki wodne, te małe stanowią jedynie element dekoracyjne ale duże możemy używać w domu jeżeli kupimy odpowiedni tytoń i węgiel.

[Not a valid template]Równie popularna jest biżuteria ze srebra, złota i miedzi, szczególnie bransolety noszone nad kostką u nogi (ok. 1,5 dinara). Bardzo popularne są wyroby z koralu, chociaż jest on w Tunezji pod ochroną. Złotnicy mają swoją alejkę na niemal każdym bazarze. Ośrodkami wytwarzającymi ozdoby jest Tunis, Safakis i Dżarba. Z mosiądzu i brązu wyrabia się misternie zdobione tace, misy, wazony, dzbany, serwisy do herbaty.

Stoiska z perfumami, olejkami i esencjami zapachowymi przyciągają swoim niepowtarzalnym aromatem z daleka, można polecić świetnej jakości olejek jaśminowy. Również buteleczki i fiolki są przepięknie zdobioną pamiątką.

Przykładowe ceny:
puszka coca-coli 0,33 l – 1,5 TND
porcja kuskusu z kurczakiem – 6 TND
pizza – 6-10 TND
hamburger – 1 TND
1 l soku pomarańczowego – 2 TND
0,5 l piwa – 4-6 TND
piwo 0,33 – 2,8 TND
Bulion Knorr – 0,9 TND
herbatniki – 2,8 TND
Mars – 1,3 TND
kubek z wielbłądem – 2,5 TND
duży wazon – 20 TND

 

Polecamy:

Modna Biżuteria

Tunezja - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Tunezja

Galeria
Tunezja
Hotele
Tunezja

Kuchnia
Tunezja

Tunezja
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Tunezja Pogoda
Tunezja
Tunezja
Poradnik
Tunezja
Warto
zobaczyć
Tunezja
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Sri Lanka zdrowie Mauritius zdrowie Dominika Zdrowie Grecja Zdrowie Maroko zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *