[Not a valid template]Walutą kraju jest dinar tunezyjski (TND).
Możemy płacić gotówką ale także kartą kredytową. W prywatnych sklepach z dywanami płaci się przeważnie w USD lub EURO.
W galeriach handlowych, supermarketach, dużych sklepach państwowych, ONAT i wolnocłowych można używać kart kredytowych, podobnie jak w dobrych restauracjach i dużych hotelach.
Najwięcej rozmaitości znajdziemy na suku, tradycyjnym targu arabskim – używamy gotówki, nie zapominając o targowaniu się. Początkowa cena jest zwykle celowo zawyżona, w trakcie negocjacji okazuje się, że można ją obniżyć nawet o połowę.
Duże centra handlowe cieszą się popularnością wśród mieszkańców kraju, turystów jednak nie zachwycą. Wybór jest tutaj stosunkowo niewielki, ceny zdecydowanie zbyt wysokie a jakość nie najlepsza.
Bazary stanowią zbiór suków, poszczególnych rodzajów. Najwcześniej zaczynają prace stragany z mięsem i warzywami, około 9 00 otwierane są pozostałe kramy, czynne zazwyczaj do 18 00 – 19 00.
W medynie, jak nazywa się w miastach arabskich starówkę, znajdziemy małe kawiarenki i przytulne restauracje w których można odpocząć od upału, napić się herbaty czy zjeść przysmaki miejscowej kuchni.
Większe miasta czy kurorty turystyczne posiadają sklepy ONAT, promujące tunezyjskie rzemiosło artystyczne. Do najlepszych należą te w Susie i Al Monastyrze, możemy w nich zapłacić kartą kredytową a artykuły są bardzo dobrej jakości.
Podobnie jak z Polski, z Tunezji nie wolno wywozić antyków, zakaz nie obejmuje jednak starych dywanów, kilimów i tkanin, większości ceramiki, pięknie zdobionych luster, które znajdziemy w tutejszych sklepikach z antykami czy innych przedmiotów codziennego użytku. Aby uniknąć problemu warto zapytać sprzedawcę czy dany przedmiot możemy zabrać ze sobą do domu, czy nie.
Najpiękniejszą ceramikę współcześnie produkuje się w kilku ośrodkach, na przykład w Kallali artyści stosują motywy berberyjskie z odcieniami brązu i beżu. Z kolei w Nabeulu koło Hammametu i Djerbie preferowane są motywy roślinne, na tle żywej zieleni i błękitu. Sadżan znany jest z równie wspaniałej ceramiki berberyjskiej.
Typową pamiątką są fajki wodne, te małe stanowią jedynie element dekoracyjne ale duże możemy używać w domu jeżeli kupimy odpowiedni tytoń i węgiel.
[Not a valid template]Równie popularna jest biżuteria ze srebra, złota i miedzi, szczególnie bransolety noszone nad kostką u nogi (ok. 1,5 dinara). Bardzo popularne są wyroby z koralu, chociaż jest on w Tunezji pod ochroną. Złotnicy mają swoją alejkę na niemal każdym bazarze. Ośrodkami wytwarzającymi ozdoby jest Tunis, Safakis i Dżarba. Z mosiądzu i brązu wyrabia się misternie zdobione tace, misy, wazony, dzbany, serwisy do herbaty.
Stoiska z perfumami, olejkami i esencjami zapachowymi przyciągają swoim niepowtarzalnym aromatem z daleka, można polecić świetnej jakości olejek jaśminowy. Również buteleczki i fiolki są przepięknie zdobioną pamiątką.
Przykładowe ceny:
puszka coca-coli 0,33 l – 1,5 TND
porcja kuskusu z kurczakiem – 6 TND
pizza – 6-10 TND
hamburger – 1 TND
1 l soku pomarańczowego – 2 TND
0,5 l piwa – 4-6 TND
piwo 0,33 – 2,8 TND
Bulion Knorr – 0,9 TND
herbatniki – 2,8 TND
Mars – 1,3 TND
kubek z wielbłądem – 2,5 TND
duży wazon – 20 TND
Polecamy: