Tunezja kultura

[Not a valid template]W przeszłości kulturę kraju kształtowali kolejni najeźdźcy, którym udało się przejąć kontrolę nad krajem – Fenicjanie, Rzymianie ( a wraz z nimi Żydzi), Arabowie a wreszcie Francuzi. W ostatnich wiekach przeważały wpływy islamu natomiast obecnie, dzięki rozwojowi turystyki widoczny jest coraz większy wpływ kultury Europy Zachodniej.

Tunezja jest krajem arabskim, co w znacznej mierze definiuje tutejszą kulturę. Dzień organizują modlitwy, których jest 5, do modlitwy wzywa muzzin. Najważniejsza ma miejsce w piątek popołudniu, kiedy kazanie w meczecie wygłasza imam. Stąd główną budowlą w miastach, miasteczkach i na wsiach jest meczet z minaretem.

Religia w Tunezji
Rytm życia religijnego, a co za tym idzie także codziennego reguluje kalendarz księżycowy, hidżra. Ramadan jest świętem ruchomym i trwa miesiąc, w tym czasie muzułmanie poszczą od świtu do zmroku, dlatego w tym okresie nietaktem jest jeść na ulicy w ciągu dnia. Koniec postu wyznacza święto Aid Esseghir, mieszkańcy kraju zakładają wówczas najlepsze ubrania i udają się do przyjaciół z podarkami. W ramadanie będziemy mieć problem z kupieniem podstawowych artykułów, urzędy i banki są otwarte krótko, w czasie kilkudniowych obchodów końca postu nie funkcjonuje w zasadzie nic.

Islam zabrania picia alkoholu, ale jest on dostępny w większych miastach.
Życie toczy się wokół rodziny, jej członkowie wspierają się we wszystkich poczynaniach, dbanie o jej honor jest sprawą honorową. Z okazji narodzin, obrzezania i małżeństwa odbywają się huczne zabawy, szczególnie ciekawe na wsiach. Jednak tylko w uroczystości zaślubin mogą uczestniczyć osoby spoza rodziny.

Na kulturę Tunezji duży wpływ miał protektorat Francji, trwający 75 lat. W tym czasie poprawiły się warunki bytowe i zdrowotne, zaczęła reforma w zrównaniu praw kobiet i mężczyzn. Nadal jednak w kawiarniach można spotkać głównie mężczyzn, kobiety pojawiają się rzadko.

[Not a valid template]Mieszkańcy to przede wszystkim potomkowie Berberów, przybysze określają ich jako otwartych, przyjaźnie nastawionych i miłych, o ile okazuje się szacunek ich kulturze. Rozmowy w czasie podróży często owocują zaproszeniem do domu na obiad i nocleg.

W użyciu jest język francuski oraz arabski, angielskim posługują się sporadycznie, głównie w większych miastach i ośrodkach turystycznych.

Miasta i ośrodki turystyczne charakteryzują się większą laicyzacją, przywiązanie do tradycji i zasad postępowania zgodnie z zasadami religii jest tu mniejsze.

Tunezja - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Tunezja

Galeria
Tunezja
Hotele
Tunezja

Kuchnia
Tunezja

Tunezja
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Tunezja Pogoda
Tunezja
Tunezja
Poradnik
Tunezja
Warto
zobaczyć
Tunezja
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Sri Lanka kultura Tunezja galeria Kambodża Kultura Jamajka Kultura Litwa Troki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *