Tunezja Sousse

[Not a valid template]Została założona jako fenicka kolonia Hadrumentum w IX w. p.n.e.
Niegdyś otaczały ją inne bogate ośrodki handlowe jak Parva odkopana przez Williama Flindersa Petrie i Tapsos z fenicką nekropolią z IV w. p.n.e. Dalej na południe znajduje się Kartagina, centrum starożytnego, fenickiego świata.

Po wojnach punickich miasto opanowali Rzymianie, ale szczęśliwie uniknęło zniszczenia. Po reformie administracyjnej cesarza Dioklecjana w 287 r. Susa stała się stolicą prowincji Africa Byzacena. Dwa wieki później padła ofiarą Wandalów.

Ze względu na liczbę i jakość zachowanych zabytków Susa została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Podczas wykopalisk archeolodzy znaleźli tutaj ołowiane tabliczki z uwiecznionymi na nich formułami magicznymi, figurki z terakoty i przepiękne mozaiki, w tym przedstawiającą rzymskiego poetę Wergiliusza. W momencie kiedy władzę w kraju przejęli Francuzi została umieszczona w Muzeum Narodowego Bardo w Tunisie.
Do najważniejszych zabytków Susy należą ogromne katakumby wczesnochrześcijańskie z prawie 15 tysiącami grobów z IV i V w. Do zwiedzania udostępniono tylko niewielką część rozległego cmentarzyska, znany pod nazwą katakumb Dobrego Pasterza.

Kilka grobów posiada szklane pokrywy, pozwalające obejrzeć ich wnętrze.

Medynę otaczają wysokie mury obronne z charakterystycznymi, półokrągłymi blankami, wewnątrz znajduje się między innymi ribat z VIII w., ufortyfikowany klasztor muzułmański z wieżą strażniczą (jego przeznaczeniem było odpieranie ataków chrześcijan).

Ribat jest najstarszym w pełni zachowanym zabytkiem miasta, kolumny w jego bramie pochodzą jeszcze z czasów rzymskich. W sali modlitewnej przetrwał najstarszy w Afryce Północnej mihrab, czyli nisza z ozdobną płytą wskazującą kierunek Mekki.

Wielki Meczet powstał w 851 r. i przez długi czas pełnił także funkcje obronne, stąd nie posiada tradycyjnego minaretu (jego funkcję pełni wieża ribatu) za to wyposażony jest w wieżyczki – strzelnice i grube mury.
Muzeum Archeologiczne założono w dawnych pomieszczeniach kazby, twierdzy miejskiej.

Posiada najwspanialszą, po muzeum Bardo, kolekcję starożytnych mozaik. Najcenniejszy w zbiorze jest Tryumf Bachusa, z przedstawieniem boga wina na rydwanie, w otoczeniu orszaku satyrów i scen poławiania ryb.

Muzeum posiada także zabytki odkryte w punickich (fenickich) grobach, znajdujących się tuż pod muzeum. U pracującego tutaj artysty możemy podpatrzeć fascynującą sztukę układania mozaik.

[Not a valid template]W prywatnym Muzeum Dar Essid, stworzonym w domu bogatego urzędnika z XIX w., mamy niepowtarzalną okazję poznać życie, jakie toczyło się w Susie przed ponad 100 laty i świat, który dawno przeminął.

Tunezja - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Tunezja

Galeria
Tunezja
Hotele
Tunezja

Kuchnia
Tunezja

Tunezja
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Tunezja Pogoda
Tunezja
Tunezja
Poradnik
Tunezja
Warto
zobaczyć
Tunezja
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Sri Lanka kultura Tunezja galeria Kambodża Kultura Jamajka Kultura Litwa Troki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *