Austria

Flaga AustriaOficjalna nazwa: Austria, Republika Austrii
Oryginalna nazwa: Republik Österreich
Stolica: Wiedeń
Ludność: 8 402 549
Powierzchnia: 83 871 km²
Język: niemiecki
Waluta: republika federalna
Największe miasta: Wiedeń, Graz, Linz, Salzburg, Innsbruck, Klagenfurt, Wels, Villach, Sankt Pölten, Dornbirn


Mapa Austrii
Austria mapa

[Not a valid template]Austria, państwo w Europie Środkowej, składa się z dziewięciu krajów związkowych czyli Landów, są to Burgenland, Dolna i Górna Austria, Karyntia, Salzburg, Styria, Tyrol, Vorarlberg i Wiedeń.
Graniczy z Czechami, Słowacją, Węgrami, Słowenią, Włochami, Szwajcarią, Lichtensteinem i Niemcami.
Austriacy stanowią zdecydowaną większość mieszkańców kraju, pozostali to Chorwaci, Słoweńcy i Węgrzy.
Turystyka jest jednym z głównych działów gospodarki, kraj posiada około 100 tys. hoteli, schronisk i pensjonatów, liczne nartostrady oraz wyciągi narciarskie wszystkich typów.
Każdego roku korzysta z nich 20 milionów przybyszów ze wszystkich stron świata. Głównymi regionami turystycznymi są Tyrol, Salzburg i Karyntia.

Krótka geografia
Powierzchnia Austrii jest górzysta, ponad połowę powierzchni kraju zajmują Alpy Wschodnie. Najwyższe pasmo to Taury ze szczytem Grossglockner (3797 m n.p.m.).

Na północ od Alp leży przedgórze alpejskie, obniżające się ku dolinie Dunaju. Na północnym – wschodzie rozciąga się z kolei Masyw Czeski i malownicza Kotlina Wiedeńska.
Główną rzeką jest Dunaj z dopływami Inn, Anizą i Drawą.

Na granicy Niemiec, Austrii i Szwajcarii leży ogromne Jezioro Bodeńskie o powierzchni 536 km² i głębokości do 254 m.

Stolica i większe miasta
Wiedeń jest największym miastem Austrii, znajduje się w północno – wschodniej części kraju, nad Dunajem. Tworzy równocześnie odrębny kraj związkowy.

[Not a valid template]Każdy z landów posiada swoją stolicę, Eisenstadt u podnóża Gór Litawskich to główne miasto Burgenlandu, Klagenfurt – Karyntii. Stolicą Dolnej Austrii jest Sankt Pölten, Górnej Austrii założony jeszcze przez Rzymian Linz, Styrii zabytkowy i niezwykle malowniczy Graz, Tyrolu Innsbruck, Vorarlbergu – Bregenz.
Salzburg to centrum kraju związkowego o tej samej nazwie. Miasto położone jest w pobliżu granicy z Niemcami, nad rzeką Salzach. Jest ważnym centrum sporów zimowych, przyciągającym co roku ogromne rzesze turystów. Zabytkowa starówka została wpisana na Listę UNESCO.

Ponad miastem góruje warowny zamek Festung Hohensalzburg, którego budowę rozpoczęto w 1077 r. za panowania arcybiskupa Gebharda von Holfenstein. Wielokrotnie rozbudowywany zmieniał kolejnych właścicieli, dzisiaj jest jednym z głównych atrakcji Salzburga.

Klasztor św. Piotra i klasztor Nonnberg założył w 696 r. święty Rupert, głównym kościołem miasta jest średniowieczna katedra pod wezwaniem tego świętego.

Poza centrum miasta możemy zwiedzić między innymi Pałac Mirabell z ogrodami, rokokowy Pałac Leopoldskron, Hellbrunn z parkiem i pałacami oraz przepiękny Pałac Klessheim z 1690 r.
W Salzburgu urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart, tutaj tworzył swoje pierwsze utwory zanim przeniósł się na dwór cesarski do Wiednia.

Religie:

[Not a valid template]W odróżnieniu od sąsiednim Niemiec, Austria pozostała do dzisiaj krajem katolickim. W czasach kiedy Europa środkowa i zachodnia dostały się pod wpływy protestantyzmu, rządzona przez Habsburgów monarchia była filarem katolicyzmu a obrona spajającej ogromny kraj wiary, stała się jednym z priorytetów monarchii. Jedynie w okolicach Salzburga rozwinęła się gmina protestancka.

W XVIII wieku, na fali ogólnoeuropejskiego prądu, cesarz Józef II Habsburg skonfiskował część majątku kościelnego na rzecz szkolnictwa, wojska i administracji.

Obecnie wzrasta liczba ateistów a zmniejsza liczba praktykujących Austriaków.
Spośród innych wyznań trzeba wymienić protestantów, muzułmanów i prawosławnych, stanowiących niewielki odsetek społeczeństwa. Konstytucja gwarantuje wolność wyznania wszystkim mieszkańcom.
Tym niemniej w niedziele i święta sklepy, urzędy oraz inne instytucje są zamknięte.

Austria - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Austria

Galeria
Austria
Hotele
Austria

Kuchnia
Austria

Austria
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Austria Pogoda
Austria
Austria
Poradnik
Austria
Warto
zobaczyć
Austria
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Dominika Pogoda Słowacja pogoda Niemcy pogoda Kambodża Pogoda Dominikana pogoda

2 odpowiedzi na „Austria

  1. Greg pisze:

    Austria zawsze imponowała mi jako kraj. Zawsze dziwiło mnie jak tak mały kraj położony w tak specyficznym miejscu był w stanie zbudować tak silną gospodarkę. Podziw 🙂

  2. Misia pisze:

    A tam gospodarka… Wiedeń jest tak pięknym miastem, że nie chce się go opuszczać. Uwielbiam takie klimaty. Stare, piękne budownictwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *