[Not a valid template]Wiedeń leżący w północno – wschodniej części Austrii, nad Dunajem, jest stolicą i jednocześnie największym miastem kraju. Dzięki nadanemu statutowi tworzy także odrębny kraj związkowy.
Powstał już około 500 r. p.n.e. jako osada Celtów, po podboju przez Rzymian pod wodzą Juliusza Cezara, stał się posterunkiem granicznym. W średniowieczu był jednym z największych i najważniejszych ośrodków Rzeszy Niemieckiej a potem Cesarstwa Austro-Węgierskiego, rządzonego przez Habsburgów. Od 1918 r. mieści stolicę Republiki Austrii.
Na terenie starówki, posiadającej zabytki ze wszystkich okresów historii miasta, przeważa zabudowa XIX – wieczna, klasycystyczna i eklektyczna oraz wyjątkowo piękne przykłady secesji. W 2001 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Do najciekawszych zabytków należy romański kościół św. Ruprechta z XI w., pierwotnie służący rybakom i żeglarzom, którzy modlili się tutaj o pomyślną podróż i gotycka Katedra św. Szczepana wybudowana w 1276 r.
Barokowy kościół św. Karola Boromeusza powstał w latach 1716 – 1737, z fundacji cesarza Karola VI dla powstrzymania nękających miasto epidemii dżumy. Kościół wybudowano na planie elipsy połączonej z krzyżem greckim. W centrum fasady, na osi z potężną kopułą, umieszczono kolumnowy portyk.
Tak zwany Kościół wotywny z XIX w., wzorowano na francuskich katedrach gotyckich, bogato ozdabiając sterczynami, pinaklami, kwiatonami, manswerkami i łukami oporowymi.
Do najwspanialszych pałaców należy Schönbrunn przebudowany za panowania cesarzowej Marii Teresy w stylu francuskim.
Połączony ze wspaniałymi ogrodami Belweder, który mieścił niegdyś letnią rezydencję księcia Eugeniusza.
Natomiast pałac Kinskich powstał w stylu barokowym w latach 1713-1719, zaprojektowany przez architekta Johanna Lucasa von Hildebrandta. Możny ród Kinskich zakupił go w 1784 r. Mało kto wie, że właśnie tutaj urodził się książę Józef Poniatowski, brat króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
W średniowiecznym Hofburgu mieściła się rezydencja cesarska, później zamieniono go na pałac zimowy. Budowę rozpoczęto w XIII w., następnie był przebudowywany i rozbudowywany.
Wiedeński Prater do dzisiaj pozostaje największym parkiem publicznym na świcie, rozciągając się na powierzchni 1 700 ha. Początki sięgają 1766 r. kiedy cesarz Józef II podarował mieszkańcom miasta tereny łowieckie Habsburgów. W tym czasie powstał ogromny park rozrywki z lunaparkiem, wszystkimi karuzelami świata i stadionem sportowym.