[Not a valid template]Austria może się poszczycić wielowiekowymi tradycjami kulturalnymi, tworzyli tutaj tacy światowej klasy kompozytorzy jak Joseph Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart, Franz Schubert, Johann Strauss starszy i Johann Strauss młodszy. We Wiedniu przez wiele lat mieszkał i tworzył Ludwik von Beethoven, urodzony w Niemczech.
Obecnie najlepsza w kraju jest Orkiestra Filharmoników Wiedeńskich i Wiedeńska Opera Narodowa, skupiające talenty ze wszystkich stron świata. Polskiej widowni znany jest znakomity wiedeński dyrygent Gustaw Mahler.
Do dzisiaj w Austrii organizowane są coroczne festiwale i imprezy muzyczne jak Wiener Festwochen, festiwal w Salzburgu czy największy na świecie festiwal Schuberta w Schwarzenburgu.
Także bale są głęboko zakorzenione w tutejszej kulturze, jako pozostałość Cesarstwa Austro – Węgierskiego. W styczniu i lutym w czasie karnawału, najsłynniejsze tego typu imprezy odbywają się w różnych częściach Wiednia. Najbardziej znane to Viennese Opernball, Flower Ball czy Imperial Ball.
Kraj posiada także wspaniałą architekturę, od zabytków wczesnego średniowiecza poprzez perły renesansu i baroku po znakomite przykłady modernizmu. Znajdziemy tutaj stare zamki, pamiętające czasy Imperium Rzymskiego, klasycystyczne pałace, przepiękne kościoły czy malowniczą zabudowę górskich miasteczek.
Wyjątkowa jest sztuka Tyrolu z charakterystycznymi domami na podmurówkach z miejscowego kamienia, drewnianym piętrem z kolorowymi okiennicami i tonącym w kwiatach balkonem. Mistrzowie z Lechtul czy Groden wyczarowują prawdziwe cuda z drewna, tak delikatne postacie ludzkie jak i przydrożne krzyże.
We wschodniej części kraju obecne są wpływy kulturalne sąsiadujących Węgier i Czech. Natomiast wiele lokalnych tradycji i zwyczajów pochodzi z kultury ludowej. W ciągu roku odbywają się imprezy folklorystyczne, jasełka, kolędowanie adwentowe, marsze czarownic i przebierańców pod koniec grudnia. Pochody takie zwane Scheller, Wampleler lub Scheman mają przepędzić zimę i obudzić przyrodę do życia.
Wiele zabytków Austrii zostało wpisanych na Listę UNESCO, między innymi: zabytkowe centrum Salzburga, pałac Schonbrun wraz z otaczającymi ogrodami, kopalnie soli w Hallstatt i otaczający krajobraz kulturowy, historyczne centrum Grazu, krajobraz kulturowy Wachau, zabytkowe centrum Wiednia oraz krajobraz kulturowy Jeziora Nezyderskiego.
Religia w Austrii
Według różnych informacji społeczeństwo austriackie to w 70% – 80% katolicy.
Językiem urzędowym jest w Austrii niemiecki, większość mieszkańców używa języka wysokoniemieckiego lub jednego z jego dialektów. W części południowej i wschodniej zamieszkują mniejszości słowiańskie mówiące po słoweńsku i chorwacku.