Słowenia

Oficjalna nazwa: Słowenia, Republika Słowenii
Oryginalna nazwa: Republika Slovenija
Stolica: Lublana
Ludność: 2 039 399
Powierzchnia: 20 273 km²
Język: słoweński
Waluta: 1 euro (€) = 100 centów
Największe miasta: Lublana, Maribor, Celje, Kranj, Velenje, Koper, Novo Mesto, Ptuj, Trbovlje, Jesenice


Mapa Słowenii
Słowenia mapa

Słowenia to państwo, które znajduje się w Europie Środkowej, nad Morzem Adriatyckim. Krajobraz jest górzysty, co wpływa na duże zróżnicowanie klimatu, mimo, że państwo to nie jest zbyt rozległe. Słowenia zajmuje raczej małą powierzchnię, jednak położona jest na granicy stref umiarkowanej i podzwrotnikowej.

Znajduje się tam wiele lasów, około pięćdziesiąt procent powierzchni tego państwa zajmują lasy. Przeważają drzewa iglaste. Ze względu na wpływy klimatu podzwrotnikowego i bliskość morza, można również obserwować roślinność klimatu śródziemnomorskiego. Fauna jest typowa dla klimatu umiarkowanego Europy Środkowej. Występują takie zwierzęta jak kozice, jelenie, sarny, dziki, żmije oraz rzadki wąż Eskulapa.
Dlaczego warto odwiedzić Słowenię?

Słowenia oferuje turystom wiele miejsc związanych z szeroko rozwiniętą kulturą. Liczne muzea i galerie sztuki nęcą turystów i nie tylko. Między innymi znajdują się tam Muzeum Narodowe oraz Muzeum Historii Naturalnej, które dają wgląd w kulturę Słowenii. W Kobarid znajduje się Muzeum Pierwszej Wojny Światowej, które liczy się na całym świecie. Jest to muzeum, które nie powinno być pominięte w trakcie zwiedzania tego państwa.

W Słowenii znajduje się wiele zamków, włączając również te odrestaurowane i zmienione na muzea i hotele. Wiele z nich jest odwiedzanych jedynie po to, by oglądać widoki zapierające dech w piersiach. Dzieje się tak, ponieważ są one położone w pięknych miejscach. Jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów zamków jest zamek w Bled, który gwarantuje niezapomniany widok na jezioro w Bled oraz otaczających go gór.

Kolejną rzeczą, która zasługuje na uwagę w Słowenii, są rzeźby. Znajduje się tam szereg posągów i innych ozdób rzeźbionych na budynkach, w celu ich ozdobienia. Są one przedstawieniem kultury słoweńskiej. Oglądając liczne rzeźby można odczytać się wielu zwyczajów, oraz doszukać się wielu sławnych osób. Między innymi poeci, politycy, osoby, które miały duży wpływ na rozwój tego państwa. Osoby lubiące rzeźby na pewno nie będą znudzone Słowenią.

W Słowenii podziwiać można również bardziej nowoczesne budowle. Między innymi pałace są budynkami, które po dziś dzień używane są w celach publicznych i kulturowych. Ponadto są ozdobami miast, w których zostały wybudowane. I oczywiście jest to nie lada atrakcja turystyczna.

Słowenia ma do zaoferowania również cuda natury. Jednym z nich są Jaskinie Skocjańskie. Jest to szereg jaskiń wapiennych i głębokich dolin. Znajduje się tam około sześciu kilometrów korytarzy oraz liczne wodospady. Całość daje niesamowite połączenie, które trzeba zobaczyć. Jest to jedno z najważniejszych na świecie miejsc, w którym prowadzone są badania nad zjawiskami krasowymi.

Tak, więc Słowenia jest atrakcyjna ze względu na ukształtowanie terenu i swoje położenie, które powoduje, że krajobraz jest tak zróżnicowany. Wpływa to również na faunę i florę tego regionu. Połączenie to jest ciekawe i warte zobaczenia. A dla osób, które wolą oglądać zabytki i rzeźby również atrakcji nie brakuje. Liczne galerie sztuki oraz muzea gwarantują, że nie można się tam nudzić. Nawet przechadzka ulicami nie może być nudna, ze względu na szereg zdobień architektonicznych, które znajdują się na większości starych budynków.

Osoby, które pragną jedynie wypoczynku w hotelach, również się nie rozczarują. W Słowenii nie brak hoteli, które gwarantują usługi z zakresu Spa. Szeroka również jest oferta zabiegów upiększających, zdrowotnych i relaksujących. A wieczorami szeroki wybór pubów, gdzie muzyka nigdy nie ustaje, a świetna zabawa trwa do samego rana.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *