Austria Zdrowie

Na terenie Austrii nie występują żadne zagrożenia, przy wjeździe nie są wymagane żadne szczepienia, chyba że przyjeżdżamy z kraju objętego epidemią (wtedy należy przedstawić Międzynarodowe Świadectwo Zdrowia). Panują tutaj bardzo wysokie wymogi i standardy sanitarne.

Profilaktycznie można zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych (jeżeli wyjeżdżamy w sezonie letnim), przeciwko błonicy, tężcowi i chorobie Heine-Medina.
Apteki są otwarte od poniedziałku do soboty tak jak inne sklepy, o całodobowych dyżurach można się dowiedzieć z gazet lub od obsługi hotelowej.

Jedzenie w restauracjach, barach i u ulicznych sprzedawców jest świeże i bezpieczne. Podobnie woda z wodociągu nadaje się do picia, nie zaleca sie natomiast pić wody z górskich źródeł i strumieni, nawet tych krystalicznie czystych, alpejskich – mogą zawierać bakterię, do jakich nasz organizm nie jest przyzwyczajony. W górach pijemy wodę butelkowaną, lub zabieramy tabletki uzdatniające, do rozpuszczenia.
Przed wyjazdem powinniśmy postarać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, wydawaną przez wojewódzki oddział NFZ. EKUZ uprawnia do korzystania z podstawowych usług medycznych. Koszty leczenia w Austrii są wysokie, dlatego zaleca się wykupić dodatkową plisę ubezpieczeniową na wypadek pobytu w szpitalu i leczenia w szerszym zakresie.

Aby uzyskać opiekę lekarska należy sie zgłosić do placówki, która podpisała umowę z regionalną kasą chorych czyli Gebietskrankenkasse. Ich listę znajdziemy w miejscowej kasie chorych. Aby uzyskać zwrot kosztów leczenia należy posiadać

W przypadku leczenia szpitalnego, skierowanie wydaje lekarz pierwszego kontaktu – do szpitala publicznego czyli Einweisungsschein. W nagłych przypadkach skierowanie nie jest wymagane.

Za dobę w szpitalu zapłacimy około 10 EURO, maksymalnie możemy w nim przebywać 28 dni w ciągu 1 roku kalendarzowego, pracownicy szpitala mogą zaproponować podwyższony standart opieki, Sonderklasse, na który wyrażamy zgodę pisemnie. Koszty takiej opieki są wyższe i nie zwracane przez polski NFZ.
Za leczenie dentystyczne cennik jest ustalany przez poszczególnych stomatologów, koszty leczenia częściowo są odpłatne.

Receptę na lekarstwa wystawia lekarz, według spisu. Za każdy lek naliczana jest bezzwrotna opłata w wysokości 4,70 EURO. Koszty leków spoza spisu są pokrywane przez ubezpieczalnie tylko za zgodą głównego lekarza kasy.

Transport do najbliższego szpitala jest bezpłatny, natomiast powrót karetka do kraju opłaca pacjent.
Ratownictwo górskie i transport lotniczy, inaczej niż w Polsce jest odpłatny a koszty dosyć wysokie. Dlatego wybierając się w góry warto wykupić polisę ubezpieczeniową w razie nieszczęśliwego wypadku.

Austria - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Austria

Galeria
Austria
Hotele
Austria

Kuchnia
Austria

Austria
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Austria Pogoda
Austria
Austria
Poradnik
Austria
Warto
zobaczyć
Austria
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Dominika Pogoda Słowacja pogoda Niemcy pogoda Kambodża Pogoda Dominikana pogoda

2 odpowiedzi na „Austria Zdrowie

  1. Dorota pisze:

    Wprowadzacie w błąd turystów. Mąż miał wypadek w Austrii w zeszłym roku i mimo posiadania karty z NFZ został obciążony kwotą ponad 2 tysiące zł z czego po przedstawieniu rachunku w NFZ, zwrócono mu 400 zł. Tak więc TRANSPORT KARETKĄ DO NAJBLIŻSZEGO SZPITALA (3km) JEST PŁATNY.

  2. Państwa Świata pisze:

    @Dorota
    Sprawdzimy jak sprawa, być może coś się zmieniło 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *