Liechtenstein

Oficjalna nazwa: Liechtenstein, Księstwo Liechtenstein
Oryginalna nazwa: Fürstentum Liechtenstein
Stolica: Vaduz
Ludność: 34 761
Powierzchnia: 160 km²
Język: niemiecki
Waluta: 1 frank szwajcarski (SFR) = 100 centymów
Największe miasta: Schaan, Vaduz, Triesen, Balzers, Eschen, Mauren, Triesenberg, Ruggell, Gamprin, Schellenberg, Planken


Mapa Liechtenstein
Liechtenstein mapa

Lichtenstein to małe państwo położone w Europie Zachodniej. Dokładniej Lichtenstein leży w Alpach Retyckich. Znajduje się to przy wschodnich brzegach Rynu.

Lichtenstein leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Jednak ze względu na rzeźbę terenu, lokalnie – ze względu na wysokość nad poziomem morza – klimat różnicuje się. Na obszarach górskich występuje piętrowość klimatyczna. Ze szczególnym uwzględnieniem gór bardzo wysokich. Obszary położone nisko cechują się klimatem łagodnym i ciepłym. Pogoda jest na ogół ładna, lata niezbyt ciepłe i łagodne zimy. Wysoko w górach występuje bardziej surowy klimat górski. Zdarzają się tam zjawiska inwersji termicznych.

Charakterystyczne dla tego regionu są również gęste mgły. Zalegają one w nisko położonych kotlinach górskich i dolnych partiach gór. Temperatury wahają się od zera do osiemnastu stopni Celsjusza w terenach położonych nisko, wysoko w górach są zdecydowanie niższe. Opady są obfite, zimą występują przede wszystkim w postaci śniegu.

Szata roślinna układa się w piętra roślinne. Niskie tereny pokryte są przede wszystkim przez lasy bukowe. Wyżej przekształcają się one w lasy iglaste – przede wszystkim świerkowe. Lasy pokrywają aż trzydzieści procent powierzchni kraju, co jest stosunkowo dobrym wynikiem. Ponad piętrami leśnymi występują łąki i hale alpejskie. Gatunki są charakterystyczne dla Europejskich obszarów górskich. Nie występuje tutaj roślinność endemiczna.

Zwierzęta również są charakterystyczne dla wysokogórskich rejonów Europy. Dlatego spotkać można tu przede wszystkim kozice, w górnych partiach gór. Natomiast poniżej, w piętrach leśnych, obserwować można jelenie, dziki i inne zwierzęta, które związane są z lasami klimatu umiarkowanego.

Dlaczego warto odwiedzić Lichtenstein?
Lichtenstein to państwo chętnie odwiedzane przez turystów. W szczególności lubią je odwiedzać ci, którzy traktują go historycznie. Spotkać tutaj można turystów z Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Nie brak tutaj również turystów z Polski, jednak jest to zazwyczaj jako państwo przejezdne. Odwiedzane jest podczas podróży w bardziej odległe zakątki Europy – jak Hiszpania czy Francja. Natomiast Lichtenstein zasługuje na zdecydowanie większą uwagę.

Przede wszystkim należy odwiedzić górskie miasteczko o nazwie Triesenberg. Jest to miasto w dużym stopniu nastawione na turystykę, dzięki czemu infrastruktura związana z tą dziedziną gospodarki jest mocno rozwinięta. Nie ma problemu ze znalezieniem noclegu, czy zjedzeniem obiadu w wykwintnej restauracji. Również istnieje tutaj wiele tras rowerowych i narciarskich, dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek.
Stolica państwa to Vaduz. Jest to również największe miasto Lichtensteinu. Położone jest u podnóża Alp Retyckich. Nieopodal płynie rzeka Ren. Od czternastego wieku była to siedziba hrabiów i książąt. Obecnie jest to siedziba rządu i parlamentu tego państwa. Od czasów średniowiecza zachowało się tam wiele zabytków. Między innymi zamek Schloss Vaduz.

Schloss Vaduz to największy obiekt znajdujący się na terenie stolicy. Jest to również atrakcja turystyczna ciesząca się największą popularnością w tych terenach. Wzniesiony został w trzynastym wieku. W szesnastym wieku musiał zostać przebudowany. Dzięki temu powstała niesamowita mieszanka dwóch stylów architektonicznych, której nie sposób przegapić.

Dla tych, którzy kochają piwo, Lichtenstein jest odpowiednim miejscem do odwiedzenia. Państwo to słynie z tego, że jego mieszkańcy są piwoszami. Nie brak tu również pieczonej kiełbasy i lokalnych przysmaków.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *