Łotwa Zdrowie

Przy wjeździe do Łotwy nie obowiązują żadne szczepienia, kraj jest wolny od zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych.

Latem, podobnie jak w Polsce wzrasta zagrożenie zapaleniem opon mózgowych, przenoszonym przez kleszcze.
Zdarzają się nieliczne przypadki zachorowań na błonicę i gruźlicę. Stąd zaleca się profilaktyczne szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i polio.

Aby korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej należy się postarać o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ w najbliższym oddziale NFZ. Umożliwia korzystanie z podstawowych usług w placówkach które podpisały umowę z Państwową Agencją Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego – Veselibas obligatas apdrošinašanas valsts agentura – VOAVA.

Za wizytę u internisty oraz wizytę domową zapłacimy 0,5-2 LVL. Opłata za badania diagnostyczne wykonane w związku z leczeniem w szpitalu to kwota od 0,50 do 9 LVL.

Leczenie szpitalne wiąże się z opłatą za przyjęcie czyli około 5 LVL, stawkę dzienną płacimy dopiero od drugiego dnia pobytu i wynosi ona 1,50 LVL. Dodatkowo możemy zostać obciążeni udziałem w kosztach opieki. Suma opłat nie może przekroczyć 25 LVL za jeden pobyt w szpitalu i 80 LVL w danym roku.
Zasady te nie obowiązują dzieci poniżej 18 roku życia, leczenia w nagłych przypadkach oraz świadczeń związanych z ciążą i porodem do 42 dnia połogu.

Leczenie stomatologiczne jest nieodpłatne dla dzieci poniżej 18 roku życia, dorośli płacą za większość świadczeń.

Za leki refundowane płaci się stawkę ryczałtową w wysokości 0,10 LVL oraz 0%, 10%, 25% lub 50% ceny. Pozostałe leki są w pełni odpłatne.

Zalecane jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które pokryje ewentualne koszty leczenia w szerszym zakresie, w następstwie nieszczęśliwego wypadku, koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.

Ceny usług medycznych w gabinetach prywatnych są wyższe: wizyta u internisty 5 LVL, u specjalisty, w zależności od regionu od 8 do 12 LVL, wizyta u dentysty (rentgen, znieczulenie i wypełnienie) 15 LVL. Doba w szpitalu pacjenta bez ważnego ubezpieczenia może nas kosztować do 15 LVL, bez dodatkowych opłat za niektóre materiały i zabiegi specjalistyczne.

Transport sanitarny na terenie Łotwy jest bezpłatny jeżeli miał miejsce w nagłym przypadku, transport powrotny do Polski opłaca pacjent.

Łotawa - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Łotawa

Galeria
Łotawa
Hotele
Łotawa

Kuchnia
Łotawa

Łotawa
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Łotawa Pogoda
Łotawa
Łotawa
Poradnik
Łotawa
Warto
zobaczyć
Łotawa
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Ryga pogoda Jelgava pogoda Daugavpils pogoda Cesis pogoda Liepaja pogoda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *