Łotwa Jelgava

[Not a valid template]Jełgawa położona jest w centralnej części kraju, około 45 km na południowy zachód od Rygi.

Burzliwa historia miasta, przypomina zawiłości dziejowe, których ofiarą w ciągu wieków padała również Polska. Kolejno siedziba mistrza zakonu inflanckiego, stolica księstwa Kurlandii i Semigalii, zajęta przez Rosjan w 1795 r. w wyniku III rozbioru Polski, powróciła w ręce Łotyszy dopiero w 1914 r., aby w 1945 r. znów utracić niepodległość po wkroczeniu ZSRR.

Wiemy z pewnością, że w X wieku powstała tutaj osada Liwów, jednego z plemion zamieszkujących ówczesną Łotwę jeszcze przed przybyciem Słowian. Liwowie posługiwali się językiem z grupy ugrofińskiej.

Na miejscu w XIII w. zakon kawalerów mieczowych wzniósł zamek Mitau pod wodzą wielkiego mistrza Konrada von Mandera. Po wielu burzliwych wiekach historii, Mitawa przypadła Księstwu Kurlandii i Semigalii w 1561 r., przeżyła wojny polsko-szwedzkie rozwijając się jako miasto handlowe.

Bardzo wcześnie były tutaj widoczne wpływy rosyjskie, z Mitawy pochodziła księżniczka Anna Iwanowna, od 1730 r. cesarzowa Rosji jako caryca Anna I.

W połowie XVIII wieku książę Kurlandii Ernest Jan Biron zburzył średniowieczny zamek i wystawił na jego miejscu okazałą, klasycystyczną rezydencję. W zbudowanym na wzór pałacu zimowego w Petersburgu, na początku XIX w. mieszkał późniejszy król francuski, Ludwik XVIII ze swoim dworem.

Wzniesiono go pod kierunkiem włoskiego architekta Francesco Bartolomeo Rastrellego, przy zdobieniu wnętrz i fasady pracowało wielu znanych mistrzów jak Johann Michael Graf z Berlina i Antonio d’Angeli.

Warto oglądnąć także barokowy sobór św.św. Symeona i Anny, do dzisiaj górujący nad miastem. Pierwszy kościół kazała wznieść Anna Iwanowna (1693-1740), księżna Kurlandii i Semigalii, córka cara Iwana V Aleksjejewicza. Świątynia została jednak zburzona ze względu na zły stan techniczny i na jej miejscu wybudowano nową cerkiew, pod tym samym wezwaniem, w 1774 r. Autorem projektu był Bartolomeo Rastrelli. W 1887 r. była zbyt mała dla rozrastającego się miasta i podjęto decyzję o rozbudowie. Nikołaj Czagin rozebrał część budowli i przebudował pozostałą. Zniszczona w ciągu dwóch wojen światowych i zaniedbana w okresie komunistycznym, przeszła gruntowna renowację, która zakończyła się w 2000 r.

Ze zniszczonego kościoła św. Trójcy zachowała się jedynie kwadratowa, murowana wieża i ruiny nawy głównej. Nieopodal stoi neoklasycystyczna Villa Medema i gmach Academia Petrina obecnie Muzeum Historii i Sztuki.

Łotwa - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Łotwa

Galeria
Łotwa
Hotele
Łotwa

Kuchnia
Łotwa

Łotwa
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Łotwa Pogoda
Łotwa
Łotwa
Poradnik
Łotwa
Warto
zobaczyć
Łotwa
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Rosja kuchnia Słowacja kuchnia Hiszpania Kuchnia Indie Kuchnia Albania kuchnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *