Łotwa

Oficjalna nazwa: Republika Łotewska – Latvijas RepublikaFlaga Łotwa
Stolica: Ryga
Ustrój polityczny: republika parlamentarna
Powierzchnia: 64 589 km2
Liczba ludności: 2 174 735; 35os./1km2
Język urzędowy: łotewski
Waluta: 1 łat (LVL) = 100 santimów
Religia: protestantyzm (ok. 459 tys.), prawosławie (ok. 350 tys.), katolicyzm (ok. 108 tys.)
Największe miasta: Rīga (Ryga), Daugavpils (Dyneburg), Liepāja (Lipawa), Jelgava (Jelgawa), Jūrmala (Jurmala).


Mapa Łotwy
Łotwa mapa

[Not a valid template]Nazwa Łotwa (łot. Latvija) pochodzi od plemienia Łatgalów, związana może być również z terminem geograficznym pochodzenia niemieckiego. Do dziś przyjmuje się historyczny podział Łotwy na cztery większe regiony, nazwy których funkcjonują współcześnie wśród obywateli, są to: Łatgalia, Liwlandia (znana bardziej jako Liwonia), Kurladnia i Semigalia. Z nich najbardziej zasłynęły tereny zwane w historii Polski jako Inflanty czyli Liwonia, które obejmują obszar pograniczny Estonii i Łotwy. Historycznie jest to kraina rozciągająca się nad Dźwiną i Zatoką Ryską.

Charakterystyka:
Łotwa to piękny nizinny kraj, pełen jezior (jest ich tutaj około 3000). Prawie 405 powierzchni pokrywają lasy, gównie iglaste. Łotwa jest państwem młodym pod względem historycznym, lecz w pełni dojrzałym pod względem kulturowym. Tereny tego kraju do XVI wieku określane były mianem Inflantów, o które walki toczyli Niemcy i Duńczycy. Od 1990 roku Łotwa jest szybko rozwijającym się, niepodległym państwem.

Warunki naturalne:
[Not a valid template]Łotwa charakteryzuje się płaską rzeźbą terenu. Największe skupiska wzniesień i jezior znajdują się na wschodzie kraju. Tutaj znajduje się również największy szczyt Łotwy – Gaizinkalns (311,5 m n.p.m.). W przeciwieństwie do Estonii, Łotwa nie posiada żadnej z wysp bałtyckich. Linia brzegowa, postrzępiona, z licznymi zatoczkami, jest w większości porośnięta lasami sosnowymi i bujnym sitowiem.

Granice:
Od północy Łotwa graniczy z Estonią, a od południa z Litwą. Na wschodzie sąsiaduje z Rosją i Białorusią. Długość wybrzeża bałtyckiego, wraz z Zatoką Ryską, wynosi 500 km.

Łotwa - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Łotwa

Galeria
Łotwa
Hotele
Łotwa

Kuchnia
Łotwa

Łotwa
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Łotwa Pogoda
Łotwa
Łotwa
Poradnik
Łotwa
Warto
zobaczyć
Łotwa
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Łotwa Turaida Łotwa Park Narodowy Gauja Łotwa Jelgava Łotwa Daugavpils Jordania Karak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *