Łotwa Sigulda

[Not a valid template]Sigulda jest miastem w centrum kraju, około 50 km na północny wschód od Rygi. Przepięknie położona tuż przy Parku Narodowym Szwajcaria Łotewska i malowniczym wąwozem rzeki Gauja, w dolnym biegu stanowiącej niegdyś granicę etnograficzną pomiędzy Łotyszami i Estończykami. Nieopodal ma swoje ujście do Zatoki Ryskiej.

We wczesnym średniowieczu istniał tutaj drewniany, obronny gród i świątynia pogańska. W tamtych czasach Sigulda była ośrodkiem kultu łotewskich bóstw natury. Ze względu na położenie na szlaku handlowym szybko stała się łakomym kąskiem dla Zakonu Kawalerów Mieczowych a potem Krzyżaków.

Do dziś przetrwały ruiny zamku Kawalerów Mieczowych wybudowanego na przełomie XII i XIII wieku, po wchłonięciu Kawalerów Mieczowych przez Krzyżaków, w ich władaniu znalazł się również zamek. Krzyżacy nazwali go Siegewald czyli Las Zwycięstwo, skąd pochodzi nazwa miasta. Niestety uległ prawie całkowitemu zniszczeniu w XVII wieku podczas wojen szwedzkich, do dzisiaj zachowała się wieża bramna i duże fragmenty murów obronnych.

Nieopodal ruin zachował się w bardzo dobrym stanie eklektyczny pałac z 1881 r., zwany także Nowym Zamkiem, udostępniony dla zwiedzających. Wybudowany z miejscowej, czerwonej cegły tworzy całość z drewnianym kościółkiem i przyległymi zabudowaniami gospodarczymi jako część muzeum historyczno-archeologicznego.

Niegdyś właścicielem Siguldy był polski szlachcic, warchoł i zabijaka Stanisław Stadnicki (1551-1610) znany lepiej jako Diabeł z Łańcuta.

Warto wspiąć się także na wieże obserwacyjną na Wzgórzu Malarzy, skąd roztacza się oszałamiający widok na Zatokę Ryską, Park Narodowy i poprzecinaną skałami z piaskowca dolinę Gauja. W pobliżu znajduje się także piaskowcowa pieczara, nazwana przez Krzyżaków Petershoehle.

Miasto znane jest jako zimowa stolica Łotwy, działa tutaj jedyny w kraju tor bobslejowy, trasy narciarskie i snowbordowe. Kolejką linową możemy wybrać się z Siguldy do pobliskiej Krimuldy ponad doliną rzeki Gauja.
W leżącej nieopodal Tuaridzie, posiadającej świetne połączenia z Siguldą, można podziwiać murowany zamek z czerwonej cegły, wybudowany w 1214 r. przez założyciela Rygi jej biskupa, Alberta. Pierwotnie zamek nosił nazwę Fredeland, w krwawej bitwie z Litwinami poległ tutaj mistrz Kawalerów Mieczowych Bruno. W odwecie jego następca Godfryd von Rogga, pokonał Litwinów kiedy wracali do siebie z bogatymi łupami.

Łotwa - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Łotwa

Galeria
Łotwa
Hotele
Łotwa

Kuchnia
Łotwa

Łotwa
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Łotwa Pogoda
Łotwa
Łotwa
Poradnik
Łotwa
Warto
zobaczyć
Łotwa
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Jordania Pogoda Niemcy pogoda Słowacja pogoda Cypr Pogoda Dominikana pogoda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *