[Not a valid template]Sigulda jest miastem w centrum kraju, około 50 km na północny wschód od Rygi. Przepięknie położona tuż przy Parku Narodowym Szwajcaria Łotewska i malowniczym wąwozem rzeki Gauja, w dolnym biegu stanowiącej niegdyś granicę etnograficzną pomiędzy Łotyszami i Estończykami. Nieopodal ma swoje ujście do Zatoki Ryskiej.
We wczesnym średniowieczu istniał tutaj drewniany, obronny gród i świątynia pogańska. W tamtych czasach Sigulda była ośrodkiem kultu łotewskich bóstw natury. Ze względu na położenie na szlaku handlowym szybko stała się łakomym kąskiem dla Zakonu Kawalerów Mieczowych a potem Krzyżaków.
Do dziś przetrwały ruiny zamku Kawalerów Mieczowych wybudowanego na przełomie XII i XIII wieku, po wchłonięciu Kawalerów Mieczowych przez Krzyżaków, w ich władaniu znalazł się również zamek. Krzyżacy nazwali go Siegewald czyli Las Zwycięstwo, skąd pochodzi nazwa miasta. Niestety uległ prawie całkowitemu zniszczeniu w XVII wieku podczas wojen szwedzkich, do dzisiaj zachowała się wieża bramna i duże fragmenty murów obronnych.
Nieopodal ruin zachował się w bardzo dobrym stanie eklektyczny pałac z 1881 r., zwany także Nowym Zamkiem, udostępniony dla zwiedzających. Wybudowany z miejscowej, czerwonej cegły tworzy całość z drewnianym kościółkiem i przyległymi zabudowaniami gospodarczymi jako część muzeum historyczno-archeologicznego.
Niegdyś właścicielem Siguldy był polski szlachcic, warchoł i zabijaka Stanisław Stadnicki (1551-1610) znany lepiej jako Diabeł z Łańcuta.
Warto wspiąć się także na wieże obserwacyjną na Wzgórzu Malarzy, skąd roztacza się oszałamiający widok na Zatokę Ryską, Park Narodowy i poprzecinaną skałami z piaskowca dolinę Gauja. W pobliżu znajduje się także piaskowcowa pieczara, nazwana przez Krzyżaków Petershoehle.
Miasto znane jest jako zimowa stolica Łotwy, działa tutaj jedyny w kraju tor bobslejowy, trasy narciarskie i snowbordowe. Kolejką linową możemy wybrać się z Siguldy do pobliskiej Krimuldy ponad doliną rzeki Gauja.
W leżącej nieopodal Tuaridzie, posiadającej świetne połączenia z Siguldą, można podziwiać murowany zamek z czerwonej cegły, wybudowany w 1214 r. przez założyciela Rygi jej biskupa, Alberta. Pierwotnie zamek nosił nazwę Fredeland, w krwawej bitwie z Litwinami poległ tutaj mistrz Kawalerów Mieczowych Bruno. W odwecie jego następca Godfryd von Rogga, pokonał Litwinów kiedy wracali do siebie z bogatymi łupami.