Apteki mają szyldy z czerwonym lub zielonym krzyżem maltańskim i napisem Farmacia.
Przy wyjeździe do Hiszpanii nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe, na terenie kraju nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Profilaktycznie możemy się zaszczepić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi i polio, zależnie od charakteru pobytu.
Do głównych zagrożeń należą udary i poparzenia słoneczne, zaleca się pić dużo płynów, nawet jeżeli nie czujemy się spragnieni ponieważ do odwodnienia w gorącym klimacie dochodzi bardzo szybko.
Publiczna opieka zdrowotna, w podstawowym zakresie jest bezpłatna. Obywatele polscy, ubezpieczeni w NFZ powinni przed wyjazdem udać się do najbliższej placówki NFZ i pobrać EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania z państwowej służby zdrowia w Hiszpanii.
EKUZ nie zapewnia zwrotu kosztów opłat za świadczenia medyczne, które są w Hiszpanii płatne.
Nie jest honorowany przez szpitale, kliniki i lekarzy prywatnych. Hiszpańska służba zdrowia to: Sistema Nacionale de Salud, pogotowie ratunkowe: Servicio de Urgencias, ośrodki zdrowia: centro de salud, przychodnie: ambulatorio, consultorio.
Wykaz placówek znajduje się w Wydziałach Zdrowia władz lokalnych czyli Consejerías Sanitarias, Servicios Regionales de Salud i lokalnych oddziałach Krajowego Instytutu Ubezpieczenia Społecznego – Instituto Nacional de Seguridad Social (INSS).
Koszt wizyty u lekarza to wydatek rzędu 50-60€, natomiast doby w szpitalu około 180€.
Zaleca się wykupienie prywatnej polisy ubezpieczeniowej, która pokryje koszty hospitalizacji i leczenia poważniejszych chorób. Osoby posiadające karty Euro26 i ISIC są ubezpieczane automatycznie.
Należy pamiętać aby do placówek służby zdrowia zgłaszać się w godzinach wyznaczonych dla pacjentów z ubezpieczeniem państwowym, inaczej zostaniemy potraktowani jako pacjent prywatny. Zaznaczamy, że chcemy być leczeni na zasadach obowiązujących w UE. W szpitalach każemy się umieścić na sali wieloosobowej, inaczej także zostaniemy potraktowani jako pacjent prywatny.
W pełni płatne jest leczenie stomatologiczne. Część leków jest refundowanych w 60%, za pozostałe płacimy pełną cenę. Za transport medyczny nie płacimy, jeżeli zostanie zalecony przez lekarza na terenie Hiszpanii.
W razie transportu karetką do kraju, musimy ponieść jego pełne koszty, które są bardzo wysokie.
Pogotowie ratunkowe jest dostępne pod numerem alarmowym 061 i 112