Hiszpania Zdrowie

Apteki mają szyldy z czerwonym lub zielonym krzyżem maltańskim i napisem Farmacia.
Przy wyjeździe do Hiszpanii nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe, na terenie kraju nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Profilaktycznie możemy się zaszczepić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi i polio, zależnie od charakteru pobytu.

Do głównych zagrożeń należą udary i poparzenia słoneczne, zaleca się pić dużo płynów, nawet jeżeli nie czujemy się spragnieni ponieważ do odwodnienia w gorącym klimacie dochodzi bardzo szybko.

Publiczna opieka zdrowotna, w podstawowym zakresie jest bezpłatna. Obywatele polscy, ubezpieczeni w NFZ powinni przed wyjazdem udać się do najbliższej placówki NFZ i pobrać EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania z państwowej służby zdrowia w Hiszpanii.

EKUZ nie zapewnia zwrotu kosztów opłat za świadczenia medyczne, które są w Hiszpanii płatne.
Nie jest honorowany przez szpitale, kliniki i lekarzy prywatnych. Hiszpańska służba zdrowia to: Sistema Nacionale de Salud, pogotowie ratunkowe: Servicio de Urgencias, ośrodki zdrowia: centro de salud, przychodnie: ambulatorio, consultorio.

Wykaz placówek znajduje się w Wydziałach Zdrowia władz lokalnych czyli Consejerías Sanitarias, Servicios Regionales de Salud i lokalnych oddziałach Krajowego Instytutu Ubezpieczenia Społecznego – Instituto Nacional de Seguridad Social (INSS).

Koszt wizyty u lekarza to wydatek rzędu 50-60€, natomiast doby w szpitalu około 180€.
Zaleca się wykupienie prywatnej polisy ubezpieczeniowej, która pokryje koszty hospitalizacji i leczenia poważniejszych chorób. Osoby posiadające karty Euro26 i ISIC są ubezpieczane automatycznie.

Należy pamiętać aby do placówek służby zdrowia zgłaszać się w godzinach wyznaczonych dla pacjentów z ubezpieczeniem państwowym, inaczej zostaniemy potraktowani jako pacjent prywatny. Zaznaczamy, że chcemy być leczeni na zasadach obowiązujących w UE. W szpitalach każemy się umieścić na sali wieloosobowej, inaczej także zostaniemy potraktowani jako pacjent prywatny.

W pełni płatne jest leczenie stomatologiczne. Część leków jest refundowanych w 60%, za pozostałe płacimy pełną cenę. Za transport medyczny nie płacimy, jeżeli zostanie zalecony przez lekarza na terenie Hiszpanii.

W razie transportu karetką do kraju, musimy ponieść jego pełne koszty, które są bardzo wysokie.
Pogotowie ratunkowe jest dostępne pod numerem alarmowym 061 i 112

Hiszpania - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Hiszpania

Galeria
Hiszpania
Hotele
Hiszpania

Kuchnia
Hiszpania

Hiszpania
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Hiszpania Pogoda
Hiszpania
Hiszpania
Poradnik
Hiszpania
Warto
zobaczyć
Hiszpania
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Hierro pogoda Lanzarote pogoda Barcelona pogoda Madryt pogoda Sevilla pogoda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *