Łotwa Park Narodowy Gauja

[Not a valid template]Najstarszy Park Narodowy na Łotwie zawdzięcza swoją nazwę rzece Gauja, która pomiędzy Valmierą a Siguldą tworzy niezwykle malowniczą dolinę, płynąc wśród wydrążonych, piaskowcowych skał z licznymi grotami i pieczarami. Głównym ośrodkiem jest Sigulda, średniowieczne miasto Kawalerów Mieczowych.

Na stolach doliny, mierzących nawet 85 m, wytyczono trasy narciarskie i wybudowano wyciągi krzesełkowe i kolejki górskie. Znajduje się tutaj jedyny na Łotwie tor saneczkowo-bobslejowy. Ogromną atrakcją jest lot balonem nad przepiękną doliną, spływ kajakiem i zwiedzanie szlakami dla rowerów górskich. Z żółtego wagonika kolejki można skoczyć na bungie. Nie zabraknie także atrakcji dla miłośników sportów wodnych, jazdy konnej i długich spacerów. Można przyjechać tutaj z własnym namiotem i rozbić się na campingu lub polu namiotowym.

Amatorzy spływów kajakowych chętnie wybierają się na trwającą około 12 dni wycieczkę, w trakcie której pokonują 275 km. Szlak przeważnie jest łagodny, tylko miejscami występują odcinki o charakterze górskim, przeszkody i wahania poziomu wody w rzece.

Ponad połowę powierzchni Parku pokrywają lasy sosnowe, świerkowe z udziałem bardzo starych dębów, lip i jesionów. Żyje tutaj ogromna liczna małych ssaków, ptaków, saren, jeleni, można spotkać łosie i żeremie bobrów. śród bagien i mokradeł wspaniale czują się czarne bociany, dzikie gęsi i inne ptaki wodne, czasami uda się wypatrzeć szybującego orła.

W pełnych ryb rzekach polują wydry, można tutaj nawet wyłowić jadalne małże.
Park obejmuje odcinek rzeki Gauja z Valmiery po Murjani, wraz dzisiątkami dopływów – źródełek, potoków, strumieni i większych rzek jak Amata i Brasla, wijących się wśród czerwonych piaskowców, dolomitów i wapieni. Rozciąga się na powierzchni 920 km², z których część stanowi park krajobrazowy a pozostała jest chronionym rezerwatem.

Przyroda najpiękniej prezentuje się jesienią kiedy oprócz ciemnej zieleni zaczynają dominować oranże, złociste brązy, ultramaryny na tle krwistych piaskowców.

Wokół wznoszą się trzy średniowieczne zamki, w Siguldzie, zamek biskupa ryskiego Alberta z 1214 r. w Turaidzie i murowany zamek w Krimuldzie z 1312 r.

W Krimuldzie możemy oglądnąć także przepiękny, klasycystyczny pałac z 1848 r. spod którego rozciąga się wspaniały widok na dolinę Gauja i Siguldę.

Za wstęp do parku musimy zapłacić, dla wycieczek grupowych bilety są tańsze – po 2 LVL od osoby, zwiedzanie indywidualne zależnie od długości trasy kosztuje od 3 do 8 LVL dla dorosłych i 2 do 4 LVL dla dzieci do 12 roku życia. Wynajęcie elektromobile na 1 godzinę to wydatek około 27 LVL.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *