W Rumunii nie występują ogniska epidemii stąd nie ma konieczności szczepień. Profilaktycznie przed wyjazdem można się zaszczepić przeciw tężcowi i polio. W najcieplejszych częściach kraju zdarzają się odosobnione przypadki cholery i zapalenia opon mózgowych. Niebezpieczeństwa unikniemy często myjąc ręce i pijąc tylko butelkową lub przegotowaną wodę.
Zagrożenie stanowią także bardzo wysokie temperatury i oparzenia słoneczne, należy pamiętać o piciu dużych ilości wody, stosowania kremów z filtrem UV oraz nakryciu głowy. Na terenach nękanych powodziami warunki sanitarne są gorsze. Obecnie nie ma już ognisk ptasiej grypy, władze weterynaryjne monitorują populacje ptactwa domowego pod tym kontem. W Rumunii nigdy nie doszło do przeniesienia wirusa grypy na ludzi.
Opłaty za prywatną opiekę medyczną to około 50 USD za wizytę u specjalisty oraz od 30 do 50 USD za 1 dzień pobytu w szpitalu. Korzystając z placówek prywatnych działających poza systemem powszechnego ubezpieczenia nie możemy liczyć na zwrot kosztów od polskiego NFZ.
Polacy wyjeżdżający do Rumunii powinni się zaopatrzyć w kartę EKUZ, na podstawie której możemy korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w czasie pobytu. Lekarz udzielający pomocy ustala, jakie świadczenia są konieczne w danym przypadku, obywatele polscy są tutaj traktowani jak osoby ubezpieczone w rumuńskim systemie opieki zdrowotnej. Należy się zwracać tylko do lekarzy działających w ramach umowy z kasą chorych. Przed wizytą pokazujemy kartę EKUZ i paszport, czasami będziemy proszeni o pozostawienie ksero karty dlatego przyda się kilka zapasowych kopii. Przed wizytą u specjalisty i pobytem w szpitalu musimy dostać skierowanie od lekarza ogólnego, chyba że jest to wypadek nagły.
Numer alarmowy to 112.
W niektórych przypadkach także w ramach powszechnej opieki zdrowotnej trzeba dopłacić, w przypadku wizyty u stomatologa osoby pełnoletnie muszą pokryć ok. 60% zabiegu, do niektórych leków należy dopłacić od 10 do 50% ich wartości. Kosztów tych nie ponoszą dzieci i kobiety w ciąży. Każdy lekarz jest uprawniony do wystawiania recepty na leki objęte refundacją. O zwrot kosztów leków należy się ubiegać po powrocie do kraju, w swoim oddziale NFZ, do wniosku dołączamy oryginały rachunków i dowodów zapłaty.
EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski ani obowiązujących w Rumunii dodatkowych opłat za świadczenia medyczne, aby ich uniknąć należy wykupić prywatną polisę ubezpieczeniową.
W razie wątpliwości dodatkowe informacje uzyskamy pod poniższym adresem:
Casa judeteana de asigurari de sanatate,
Calea Calarasilor 248,
Bl. S 19, District 3,
030634 Bucuresti
Tel. +40213026200