[Not a valid template]Na miejscu dawnej warowni łotewskiej zwanej Dabrela, w 1213 r. powstał warowny zamek. Pierwotnie nosił nazwę Fredeland i zdobył sławę po krwawej bitwie pomiędzy najeżdżającymi te tereny Litwinami a Zakonem Kawalerów Mieczowych w 1298 r. W walce z wielkim księciem litewskim Witenesem poległ wówczas mistrz zakonu Bruno. Jego śmierć pomścił, wybrany na następce Godfryd von Rogga, pokonując Litwinów wracających z bogatymi łupami.
W 1589 r. tereny te podbił i przyłączył do Rzeczpospolitej król Stefan Batory, oddał je następnie w zarząd Piotrowi Stabrowskiemu. Zajęte przez Szwedów zostały w 1601 r. odbite przez hetmana Radziwiłł.
Zamek w Turaidzie wybudował z czerwonej cegły założyciel nieodległej Rygi i jej biskup – Albert. Budowę i rozwój fortyfikacji prowadzono do XVII wieku, kiedy ze względu na rozwój broni palnej zamek zaczął tracić swoje strategiczne znaczenie. W 1776 r. został poważnie uszkodzony przez pożar i już nie odbudowany zaczął popadać w ruinę.
Prace renowacyjne zaczęto prowadzić w 1970 r., obecnie mieści centrum turystyczne oraz Muzeum Historyczne. Można zwiedzić wznoszącą się na 38 m wieżę Bergfried, najstarszą część zamku z platformą widokową na przepiękną dolinę rzeki Gauja. Wieżę południową z XIII wieku z zachowanych podwójnym, gotyckim sklepieniem krzyżowym na I piętrze. „Piec centralnego ogrzewania” czyli średniowieczne urządzenia grzewcze ogrzewające w zimie pokoje na zamku, pracownie arcybiskupa ryskiego z wyposażeniem z XVI wieku oraz zabytki archeologiczne wydobyte podczas prac renowacyjnych.
Do kompleksu należy także najstarszy w regionie drewniany kościółek z cmentarzem inflanckim oraz grobem Maij, Róży z Turaidy. Z jej osobą wiąże się romantyczna legenda, w której rolę złego charakteru odgrywa polski szlachcic, Adam Jakubowski. Podobno w Siguldzie zachowały się dokumenty według których został później złapany i osądzony.
Zwiedzając Turaidę koniecznie trzeba się wybrać do Siguldy aby oglądnąć pozostałości starego i nowy zamek, oglądnąć zabytki w Krimuldzie oraz zwiedzić Park Narodowy Gauja z krasowymi jaskiniami i wodospadem. Jeżeli zostanie nam nieco czasu wybierzmy się oglądnąć zabytki Cesis, miejsca zwycięskiej bitwy polskiej husarii z o wiele lepiej uzbrojonymi Szwedami.