Łotwa Cesis

[Not a valid template]Miasto jest jedną z największych atrakcji Łotwy dzięki pozostałością średniowiecznego zamku, najwspanialszej niegdyś rezydencji wielkiego mistrza Zakonu Kawalerów Mieczowych.

Potężną twierdzę zaczęto wznosić w latach 1207-1209 r. ale liczne przebudowy i modernizacje mające dostosować zamek do zmieniającego się sposobu prowadzenia wojen, trwały do początku XVI wieku. Poważnie zniszczony został podczas ciężkich walk w latach 1577-78 a następnie w 1703 roku.

Potem, zbyt przestarzały aby obronić swoich mieszkańców przed bronią palną, jak wiele tego typu obiektów powoli zmieniał się w ruinę, z których do naszych czasów przetrwały pozostałości murów i okrągła wieża południowa, kryta spiczastym dachem. Kwadratowa wieża zachodnia posiada mury o grubości dochodzącej w niektórych miejscach do 4,6 m.

Do resztek murów obronnych przylega malowniczy park miejski na wzgórzu Rieksu, czyli Orzechowym, wraz z niewielkim jeziorem.

W XVIII wieku na terenie wschodniego podzamcza powstał barokowy pałacyk grafa Karla Eberharda von Siewers, znakomicie zachowany, mieści dzisiaj Muzeum Historyczne (Cesu vestures muzejs) ze zbiorami archeologicznymi z okresu starożytnego i średniowiecznego z okolic Cesis.

W centrum znajduje się największy w kraju kościół gotycki pod wezwaniem św. Jana (Sv. Jana baznica), wzniesiony w latach 1283-1297. Wielokrotnie przebudowywany, odnawiany i modernizowany obecną, barokową formę zewnętrzną otrzymał w 1754 r. Na murze południowym możemy oglądnąć świetnie zachowany zegar słoneczny z 1744 r.

Wewnątrz znajdziemy łacińskie epitafium biskupa wendeńskiego Otto Senkinga, wybranego i mianowanego w 1588 r. przez Zygmunta III Wazę.

Przy Livu laukumus czyli Placu Liwońskim, pamiętającym jeszcze głębokie średniowiecze, można oglądnąć budynek dawnego ratusza z 1768 r. oraz drewniane domostwa i kamienice mieszczańskie z XVII i XVIII w. Od strony dworca stał tutaj przez prawie 30 lat pomnik Lenina zastąpiony obecnie monumentem upamiętniającym poległych w wojnie o niepodległość 1918-1920.

Miasto posiada świetnie rozwiniętą bazę turystyczną z hotelami 3 – gwiazdkowymi, większość posiada bezpłatne parkingi dla swoich gości, dostęp do internetu, saunę i inne atrakcje. Ceny za dobę wahają się od 29 do 40 Euro. Hotele Kolonna i Katrina znajdują się w ścisłym centrum w historycznych budynkach.

Łotwa - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Łotwa

Galeria
Łotwa
Hotele
Łotwa

Kuchnia
Łotwa

Łotwa
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Łotwa Pogoda
Łotwa
Łotwa
Poradnik
Łotwa
Warto
zobaczyć
Łotwa
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Rosja kuchnia Słowacja kuchnia Hiszpania Kuchnia Indie Kuchnia Albania kuchnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *