Indie Kalkuta

indie-kalkuta Kalkuta położona jest w północno – wschodnich Indiach, w delcie Gangesu. Została założona w 1690 r. przez Brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską. Kilka lat później ukończono budowę portu Williams, obecnie zajęty jest przez wojsko i nie można go zwiedzać.

Wokół niego powstał teren zwany Maidanem o długości 3 km i szerokości ok. 1 km, nazywany zielonymi płucami Kalkuty, wraz z ogrodami Eden stanowi wspaniałe miejsce do spacerów i odpoczynku od gwaru miasta. W 1875 r. założono Ogród zoologiczny a nieopodal powstał pomnik Ochterlony’ego mający postać kolumnady o wysokości 48 m.

Monumentalny Pałac Wiktorii otaczają piękne ogrody w stylu angielskim i rozległy park. Nieopodal znajduje się neogotycki kościół oraz obserwatorium i muzeum astronomiczne. Większość zachowanych budowli z okresu dominacji brytyjskiej zamieniono w rezydencję arystokracji i można oglądnąć jedynie ich fasady.

Wśród wieżowców ukryty jest dom Agnese Gonxhe Bojaxhiu czyli słynnej Matki Teresy, laureatki Nagrody Nobla w 1997 r. oraz przepiękny cmentarz anglikański z malowniczymi nagrobkami.

Oazą zieleni na terenie miasta są także ogrody botaniczne na zachodnim brzegu Hugli, z drzewem figowym liczącym ponad 200 lat, którego korona pod względem wielkości zajmuje drugie miejsce na świecie.

Ratusz miejski wybudowano w stylu neodoryckim, sąsiaduje z gmachem Sądu Najwyższego, wyposażonym w 55 m wieżę. Do najważniejszych budynków sakralnych należą Katedra św. Pawła z pięknymi witrażami, świątynia Kali, kościół św. Jana, Dżinijska świątynia Pareshnath oraz monumentalny meczet Nakhoda.

Muzeum Victoria Memorial posiada bogate zbiory z czasów dominacji brytyjskiej, popiersia i portrety przedstawiające angielskich polityków i arystokratów rządzących niegdyś krajem. Eksponaty obrazują życie codzienne Anglików, ich zajęcia, naukę, kontakt z miejscową kulturą i potyczki zbrojne. Znajduje się tutaj nawet fortepian królowej Wiktorii.

Natomiast w Muzeum Indii zgromadzono wspaniałe zbiory przedstawiające rozwój kultury i cywilizacji indyjskiej w ciągu wielu wieków. Zabytki sprowadzono ze świątyń buddyjskich, hinduistycznych i innych wyznań – do najpiękniejszych należą buddyjskie rzeźby i kolekcja tkanin. Inne muzeum, tzw. Marmurowy Pałac z 1835 r. posiada między innymi prace Paula Rubensa.

Około 18 km na północ od Kalkuty znajduje się międzynarodowy port lotniczy w Dum Dum, jeden z największych w Indiach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *