Kambodża Ceny i zakupy

Jednostką monetarną w Kambodży jest riel (KHR), jednak wszędzie akceptowany jest dolar amerykański i turyści dokonują transakcji najczęściej w tej walucie. Można także część rachunku uregulować w USD, część w rielach. Bankomaty spotkamy w Sieam Reap i Phnom Penh. W hotelach i niektórych restauracjach przyjmowane są karty.

Na zakupy można wybrać się jedynie w dużych miastach, w Phnom Penh znajdziemy bazary: Centralny (Ph Sivath) i Rosyjski, w Siem Reap Stary Bazar, gdzie najlepiej wybrać się aby kupić pamiątki. Znajdziemy tutaj drewniane figurki, miniatury zabytków, biżuterię, jedwabie we wszystkich kolorach tęczy i kamienie półszlachetne.

Małe rzeźby, antyczne i wykonane współcześnie, mogą być marmurowe lub z innych kamieni, brązowe czy drewniane. Symbole takie jak księżyc, owoce, kwiaty wykonane z drewna związane są z obrzędami praktykowanymi w animiżmie.

Jedwab kupimy w specjalistycznych sklepach w centrum ale także na bazarach, jego kolory oznaczają dni tygodnia: żółty – poniedziałek, szkarłatny – wtorek, brązowy – środa, zielony – czwartek, niebieski – piątek, fioletowy – sobota, czerwony – niedziela.

Z Kambodży najczęściej przywozimy zwiewne, jedwabne suknie i szale, modne ubrania, buty, skórzane torebki i paski lub tradycyjne sarongi: płócienne, ręcznie barwione stroje.
Złota i srebrna biżuteria, doskonale wykonana przez miejscowych jubilerów, sprzedawana jest na wagę. Tradycja wyrobu oryginalnych ozdób sięga w Kambodży XI wieku. Czasami sprzedawcy oszukują, oferując zamiast srebra mniej szlachetne metale, dlatego warto zwrócić uwagę na próbę.

Phnom Penh jest centrum handlu antykami, w eleganckich salonach lub małych sklepikach na przedmieściach znajdziemy skarby sztuki khmerskiej. Nie zapomnijmy jednak zapytać sprzedawców czy kupowane przedmioty można wywozić z kraju, jeżeli tak, to na jakich warunkach (najczęściej potrzebne jest specjalne pozwolenie).

Kambodża jest krajem bardzo tanim, chociaż w dużych miastach ceny mogą zaskoczyć, nocleg dla jednej osoby kosztuje około 12-37 zł, obiad można zjeść już za około 8 zł, koszty przejazdu pomiędzy poszczególnymi częściami kraju wynoszą od 15 do 30 zł. Jednodniowa wejściówka do kompleksu świątyń Angkor Wat kosztuje 20 USD.

Przykładowe ceny:
1l wody mineralnej – 0,4 USD
0,3l coca-coli – 0,4 USD
piwo – 0,8 USD
1l mocnego alkoholi – około 2 USD

Kambodża - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Kambodża

Galeria
Kambodża
Hotele
Kambodża

Kuchnia
Kambodża

Kambodża
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Kambodża Pogoda
Kambodża
Kambodża
Poradnik
Kambodża
Warto
zobaczyć
Kambodża
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Kambodża Galeria Paragwaj Kambodża Tajwan Łotwa Warto zobaczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *