Indie

Oficjalna nazwa: Republika Indii (Bhārat Gaṇarājya)Flaga Indi
Waluta: RUPIA INDYJSKA
Języki: hindi, angielski
Liczba ludności: 1 166 079 217
Powierzchnia: 3 287 590 km²
Religie: hinduizm, islam, katolicyzm, protestantyzm, prawosławie, sikhizm, buddyzm, dżinizm, bahaizm, judaizm, zaratusztrianizm.
Stolica: Nowe Dehli


Mapa Indie
Indie mapa

[Not a valid template]Indie leżą w Azji Południowej, zajmując większość subkontynentu indyjskiego. Od północy ograniczone pasmami Karakorum i Himalajami.

Indie sąsiadują z Pakistanem na północnym zachodzie, na północy z Chinami, Nepalem, Bhutanem (niewielkie państwo we wschodnich Himalajach), Birmą i Bangladeszem na północnym wschodzie oraz Sri Lanką poprzez zatokę Mannar.

Od południowego zachodu kraj oblewają wody Morza Arabskiego, od południowego wschodu Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego.

Na Morzu Arabskim leży przepiękny, mało znany archipelag Lakszadiwy ze stolicą w Kavaratti. Do Indii należą także archipelagi Andamanów i Nikobarów w Zatoce Bengalskiej.

Stolica i inne, duże miasta:
Centrum kraju znajduje się w Nowym Dehli, gdzie mieszka ponad 21 mln osób. W 1912 roku panujący w kraju Brytyjczycy przenieśli stolicę z Kalkuty do Nowego Dehli, w 1947 r. stało się centrum niepodległych Indii.

Inne duże ośrodki to: Bombaj (13,1 mln), Bangalore, Kalkuta, Madras, Ahmadabad, Hajdarabad, Pune, Surat, Kanpur.

Języki:
I[Not a valid template]ndie mają dwa języki urzędowe hindi i język angielski, ale w kraju używane są także 21 języki konstytucyjne jako urzędowe i wykładowe w poszczególnych stanach. Są to: assamski, bengali, bodo – z grupy chińsko-tybetańskiej, używany także w Nepalu i Bangladeszu, dogri, gudżarati, kannada, kaśmiri, konkani, maithili, malajalam – język drawidyjski używany na Wybrzeżu Malabarskim i Lakszadiwach, manipuri, marathi, orija – z grupy indoaryjskiej, używany w stanie Orisa (posiada własny alfabet orija) pendżabski, nepali, santali, sindhi, sanskryt – język literacki starożytnych, średniowiecznych i nowożytnych Indii (napisano w nim słynną Rygwede), tamilski, telugu oraz urdu – z dużą liczbą zapożyczeń z języków perskiego i arabskiego.

Indie - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Indie

Galeria
Indie
Hotele
Indie

Kuchnia
Indie

Indie
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Indie Pogoda
Indie
Indie
Poradnik
Indie
Warto
zobaczyć
Indie
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Kambodża Pogoda Jordania Pogoda Francja pogoda Indonezja Pogoda Łotwa Pogoda

Jedna odpowiedź na „Indie

  1. Greg pisze:

    Zawsze chciałem wybrać się do tego ciekawego kraju, ale trochę przeraża mnie transport i komunikacja miejska 😀 No i te niezliczone ilości ludzi !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *