Oficjalna nazwa: Republika Indii (Bhārat Gaṇarājya)
Waluta: RUPIA INDYJSKA
Języki: hindi, angielski
Liczba ludności: 1 166 079 217
Powierzchnia: 3 287 590 km²
Religie: hinduizm, islam, katolicyzm, protestantyzm, prawosławie, sikhizm, buddyzm, dżinizm, bahaizm, judaizm, zaratusztrianizm.
Stolica: Nowe Dehli
[Not a valid template]Indie leżą w Azji Południowej, zajmując większość subkontynentu indyjskiego. Od północy ograniczone pasmami Karakorum i Himalajami.
Indie sąsiadują z Pakistanem na północnym zachodzie, na północy z Chinami, Nepalem, Bhutanem (niewielkie państwo we wschodnich Himalajach), Birmą i Bangladeszem na północnym wschodzie oraz Sri Lanką poprzez zatokę Mannar.
Od południowego zachodu kraj oblewają wody Morza Arabskiego, od południowego wschodu Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego.
Na Morzu Arabskim leży przepiękny, mało znany archipelag Lakszadiwy ze stolicą w Kavaratti. Do Indii należą także archipelagi Andamanów i Nikobarów w Zatoce Bengalskiej.
Stolica i inne, duże miasta:
Centrum kraju znajduje się w Nowym Dehli, gdzie mieszka ponad 21 mln osób. W 1912 roku panujący w kraju Brytyjczycy przenieśli stolicę z Kalkuty do Nowego Dehli, w 1947 r. stało się centrum niepodległych Indii.
Inne duże ośrodki to: Bombaj (13,1 mln), Bangalore, Kalkuta, Madras, Ahmadabad, Hajdarabad, Pune, Surat, Kanpur.
Języki:
I[Not a valid template]ndie mają dwa języki urzędowe hindi i język angielski, ale w kraju używane są także 21 języki konstytucyjne jako urzędowe i wykładowe w poszczególnych stanach. Są to: assamski, bengali, bodo – z grupy chińsko-tybetańskiej, używany także w Nepalu i Bangladeszu, dogri, gudżarati, kannada, kaśmiri, konkani, maithili, malajalam – język drawidyjski używany na Wybrzeżu Malabarskim i Lakszadiwach, manipuri, marathi, orija – z grupy indoaryjskiej, używany w stanie Orisa (posiada własny alfabet orija) pendżabski, nepali, santali, sindhi, sanskryt – język literacki starożytnych, średniowiecznych i nowożytnych Indii (napisano w nim słynną Rygwede), tamilski, telugu oraz urdu – z dużą liczbą zapożyczeń z języków perskiego i arabskiego.
Jedna odpowiedź na „Indie”