[Not a valid template]Trudno określić kiedy na terenie obecnego miasta pojawili się pierwsi osadnicy. Odkryto tu zabytki sięgające jeszcze epoki kamienia. Pierwsze pewne wzmianki pochodzą z III w. p.n.e. kiedy ośrodek należał do rządzonego przez wyznawców buddyzmu, Imperium Maurjów. Dynastia o tej nazwie władała Królestwem Magadha zajmującym całą północną część Półwyspu. Rządy Maurjów trwały od ok. 320 do 180 r. p.n.e.
Od 1343 r. Bombaj dostał się pod rządy państwa Gujarat, z tego okresu pochodzą najstarsze budowle w mieście – kompleks świątyń Walkeśrawy, zwany także jaskiniami słoniowymi.
[Not a valid template]W 1534 r. miasto zajęli Portugalczycy, a sto lat później trafiło w ręce Brytyjczyków, pod ich panowaniem zaczęło się szybko rozwijać jako międzynarodowy port handlowy, także liczba ludności szybko wzrastała. Na początku XIX w. przyłączono do niego kilka wysp przybrzeżnych z kawałkiem lądu. W 1869 r., kiedy ukończono Kanał Sueski, Bombaj stał się największym portem Morza Arabskiego.
Tutejszych mieszkańców nazywa się Mumbaikar lub Bombayite, hucznie obchodzą liczne festiwale, festyny i święta rozmaitych religii. Popularna jest kuchnia południowoindyjska i chińska, istnieją także dwie sieci barów szybkiej obsługi – vada pavs i bhelpuri.
Większość zabytkowej zabudowy miasta powstała w czasie panowania Anglików pod koniec XVIII i XIX w. Wzniesiono wówczas monumentalną Brama Indii, Hotel Tadż Mahal, Wieże Milczenia, Ratusz, Katedrę św. Tomasza, Plac Crawforda, Dworzec Królowej Wiktorii czy Muzeum Księcia Walii.
Zbudowana około 1785 r. Mahalaxmi jest najsłynniejszą świątynią hinduistyczną Bombaju. Na północ od brytyjskiego fortu Saint George znajduje się zbudowana w 1675 r. świątynia Mumba Devi Mandir, co dziennie odwiedzana przez setki wiernych.
Koniecznie trzeba wybrać się także poza miasto, na położoną w Zatoce Bombajskiej Wyspę Elefanta. Nazwę nadali jej Portugalczycy, którzy odkryli tutaj olbrzymią statuę słonia.
[Not a valid template]W dwóch grotach, do których prowadzą szerokie schody o długości 400 m, możemy zobaczyć wydrążoną w skale w VIII w. świątynię Shiwy w jego trzech postaciach. Posąg bóstwa mierzy 6 m i posiada trzy twarze – środkowa to twarz chwały, zwrócona na lewo wyraża groźną naturę Shiwy niosącą śmierć i zniszczenie, prawa symbolizuje jego miłosierną stronę, dawcy życia, opiekuna wszystkich stworzeń. Monumentalne rzeźby zdobią także ściany. Przedstawiają Shiwę w jego aspekcie Ardhanariśwary – pół kobiety, pół mężczyzny. W niszy przedstawienie zejścia Gangesu z niebios na głowę Shiwy i jego małżonki Parwati.
W pobliżu Bombaju znajduje się także ogromne centrum filmowe, sławny Bollywood. Natomiast Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej posiada ogromne zbiory od sztuki starożytnego Egiptu po malarstwo Pablo Picassa.